Detoks cukrowy, czyli jak krok po kroku zrezygnować z sacharozy w diecie?

Krzysztof Jagielski
05.01.2022

Sacharoza, czyli cukier stołowy, to jeden z najbardziej zdradliwych składników diety. Gdy jest go za dużo, to zaczynają się typowe problemy, takie jak przybieranie na wadze, pogorszenie wyglądu skóry, bezsenność, zmęczenie oraz próchnica. To dobre powody, aby rozstać się z cukrem lub przynajmniej mocno ograniczyć jego spożycie. Świetnym wstępem do tego jest tzw. detoks cukrowy, czyli stopniowe wykluczanie cukru z diety. Jak to zrobić krok po kroku?

Przestań słodzić

Mamy na myśli słodzenie kawy i herbaty. Jest to pierwszy krok na drodze do detoksu cukrowego, a przy tym najmniej uciążliwy. Początkowo może Ci się wydawać, że np. gorzka kawa jest nie do wypicia, ale to tylko złudzenie. Szybko przekonasz się, że bez słodzenia kawa jest nawet smaczniejsza, a na pewno bardziej aromatyczna. Podobnie będzie z herbatą.

Odstaw słodycze

To kolejny, bardzo ważny krok. Pamiętaj przy tym, że kategoria słodyczy jest bardzo szeroka i obejmuje nie tylko czekoladę czy cukierki, ale także słone przekąski oraz gazowane, słodzone napoje. Odstawienie tych produktów jest niezbędne, aby móc zafundować sobie detoks cukrowy.

Ogranicz produkty zawierające sacharozę

I tutaj zaczną się schody, ponieważ prawdopodobnie będziesz w szoku, jak wiele produktów spożywczych jest zasobnych w cukry proste. Dotyczy to wielu gotowych dań, ale także produktów, które wiele z nas uważa za zdrowe, jak chociażby jogurty owocowe czy wreszcie same owoce. Niestety, detoks to detoks, dlatego musisz przynajmniej ograniczyć jedzenie owoców oraz oczywiście picie soków.

Zastąp cukier naturalnym słodzikiem

Gdy pojawi się kryzys, a na pewno tak będzie, to możesz nieco oszukać swój organizm sięgając po naturalne słodziki, które są o wiele zdrowsze niż sacharoza, mają niski indeks glikemiczny, nie powodują gwałtownego wyrzutu insuliny, nie powodują próchnicy i są niskokaloryczne.

Mówimy tutaj przed wszystkim o poliolach, do których zaliczamy takie naturalne słodziki, jak ksylitol czy stewia. Bez problemu kupisz je w dyskontach czy w sklepach ze zdrową żywnością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.