Afta to jedna z najbardziej nieprzyjemnych przypadłości w obrębie jamy ustnej. Pojawia się znienacka i potrafi nieźle uprzykrzyć życie. Utrudnia jedzenie, drażni, a w dodatku jest dość kłopotliwa w leczeniu. Jeśli masz tendencję do nawracających aft, powinnaś poznać kilka metod na radzenie sobie z tym problemem. Wcale nie musisz od razu sięgać po środki farmakologiczne. Oto domowe i zadziwiająco skuteczne sposoby na afty.
Nie ma prostszego sposobu na to, by ulżyć sobie w przypadku afty i jednocześnie przyspieszyć jej gojenie. Rano i po każdym posiłku dokładnie wypłucz jamę ustną wodą z dodatkiem soli himalajskiej – wystarczy jedna łyżeczka na szklankę ciepłego (przegotowanego) płynu.
Tę metodę polecamy stosować tuż przed położeniem się spać. Sok z cytryny ma właściwości biobójcze, co jest bardzo wskazane na etapie przechodzenia afty. Wieczorem przygotuj sobie szklankę ciepłej wody z dodatkiem świeżo wyciśniętej cytryny. Najpierw dokładnie wypłucz usta, a następnie wypij roztwór. Rano powinno być już zdecydowanie lepiej.
Jeśli nie przepadasz za naparem z rumianku, możesz go zastąpić herbatą rumiankową. Powinnaś wiedzieć, że tym ziole znajduje się bisabolol, czyli związek aktywny o działaniu bakteriobójczym. Jest bardzo skuteczny w leczeniu różnych przypadłości w obrębie jamy ustnej, w tym aft. Herbatkę wypij tuż przed zaśnięciem. Jeśli afta jest duża, możesz w ciągu dnia przyłożyć do niej torebkę po naparze z rumianku.
Jedz miód
Miód jest nie tylko bardzo smaczny i zdrowy, ale także ma właściwości antybakteryjne. Jeśli go lubisz, to koniecznie jedz 2-3 łyżeczki miodu w trakcie zaleczania afty. To z pewnością przyspieszy pożegnanie dokuczliwego problemu.
W przypadku jogurtu mamy do czynienia z podwójną korzyścią. Ten produkt, bogaty w żywe kultury bakterii, nie tylko przyspiesza zaleczenie afty, ale może też uratować Ci skórę, jeśli z powodu wrzodu nie jesteś w stanie przyjmować stałych posiłków. Pamiętaj, że najlepsze są jogurty naturalne!
Oczywiście te domowe sposoby pomagają jedynie zaleczyć afty, ale nie rozwiązują przyczyny ich powstawania. Jeśli problem często powraca, powinnaś skonsultować się ze stomatologiem. Być może poleci Ci on specjalną pastę do zębów, która nie jest tak drażniąca – nieodpowiednia pasta jest częstą przyczyną nawracających aft.