Jak dbać o zdrowie piersi? Kilka prostych zasad!

Antoni Kwapisz
28.07.2022

Piersi to najbardziej znamienny atut kobiecości. Nie ważne, czy Twoje są w rozmiarze B czy D, czy są jędrne czy już nie pierwszej młodości – przede wszystkim powinnaś o nie dbać! Zdrowe piersi nie będą źródłem żadnych problemów, w tym bardzo poważnych, na czele z nowotworem. Kilka podstawowych i bardzo prostych zasad omawiamy w naszym poradniku.

Regularne samobadanie

Samobadanie piersi powinnaś wykonywać minimum raz w miesiącu, na przykład pod prysznicem. Miejsce przy miejscu dotykaj piersi, szczególnie w okolicy sutków i sprawdzaj, czy nie wyczuwasz jakiegoś zgrubienia – choćby najmniejsze wymaga pilnej konsultacji lekarskiej!

Poproś partnera o zbadanie Twoich piersi

Wiele pań w ogóle o tym nie myśli, tymczasem z doświadczenia lekarzy wynika, że to właśnie partnerzy są wyjątkowo skutecznymi „diagnostami” piersi swoich pań. Pozwól partnerowi dotykać Twoich piersi w celu przeprowadzenia podstawowego badania – być może wyczuje coś, co trzeba skonsultować z lekarzem.

Badania kontrolne

Nawet jeśli jesteś młoda, cieszysz się świetnym zdrowiem i na nic nie chorujesz, to nie możesz rezygnować z badań kontrolnych. Minimum raz w roku udaj się na USG piersi, a co 2 lata na mammografię. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy miałaś w rodzinie przypadki nowotworu piersi.

Często zdejmuj biustonosz!

To nie żart! Częste chodzenie bez biustonosza sprzyja Twoim piersiom, pozwalając im na pełną swobodę, a skórze na swobodną wymianę gazów. Gdy jesteś w domu i nigdzie się nie wybierasz, nie przyjmujesz gości, tylko sprzątasz czy czytasz książkę, to zdejmij biustonosz.

Rada

Na co dzień natomiast noś dobrze dopasowaną bieliznę – idealnie leżący biustonosz jest zdrowy dla Twoich piersi oraz kręgosłupa.

Nie wystawiaj piersi na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

Opalanie się topless może i jest przyjemne i gwarantuje równą opaleniznę, ale może być też szkodliwe dla Twoich piersi – przede wszystkim dla delikatnej skóry i sutków. Lepiej więc tego unikaj, a jeśli mocno Cię kusi taka forma kąpieli słonecznej, to nie zapomnij o nałożeniu kremu z najwyższym filtrem oraz o zastosowaniu balsamu łagodzącego po opalaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.