Jak korzystać z klimatyzacji w samochodzie, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?

Mariusz Siwko
07.09.2022

Większość z nas cieszy się dobrodziejstwem klimatyzacji w samochodzie. Chłodne powietrze z nawiewów ratuje nam życie w upalny dzień, szczególnie wtedy, gdy wsiadamy do rozgrzanego auta zaparkowanego w pełnym słońcu. Czy jednak wiesz, jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji, aby sobie nie szkodzić? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Unikaj szoku termicznego

Doznaniu szoku termicznego sprzyja gwałtowna zmiana temperatury otoczenia o więcej niż 8 stopni Celsjusza. Jeśli więc na dworze panuje 30-stopniowy upał, to klimatyzację w samochodzie ustaw na najniżej 22 stopnie, a jeszcze lepiej na 24 stopnie. W trakcie jazdy, gdy organizm przyzwyczai się już do nowej temperatury, możesz ją delikatnie obniżyć.

Wyłączaj klimatyzację na kilka minut przed zakończeniem jazdy

To zasada, o której mało kto wie. Polega ona na tym, aby na około 5 minut przed planowanym zakończeniem jazdy, wyłączyć klimatyzację i zostawić sam nawiew. Dzięki temu unikniesz szoku termicznego w momencie wyjścia z chłodnego samochodu na gorące powietrze.

Nie kieruj nawiewu na twarz

Nawiew w Twoim samochodzie zawsze powinien być ustawiony w pozycji na szybę oraz ewentualnie na nogi. Kierowanie zimnego powietrza bezpośrednio na twarz jest prostą drogą do tego, aby nabawić się zapalenia zatok przynosowych.

Staraj się utrzymywać stałą, komfortową temperaturę

Jeśli masz w samochodzie klimatyzację automatyczną, to włącz tryb Auto i ustaw jedną temperaturę na cały rok – na przykład 22 stopnie Celsjusza. Jest dostatecznie komfortowa latem i zimą, a przy tym pozwoli Ci uniknąć ciągłego manipulowania temperaturą i tym samym gwałtownych zmian warunków termicznych.

Nie zapominaj o serwisowaniu klimatyzacji

To podstawa, ponieważ zaniedbana klimatyzacja może stanowić duże zagrożenie dla Twojego organizmu. Minimum raz do roku umów się na serwis klimatyzacji, wraz z odgrzybianiem układu i wymianą filtra kabinowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.