Jak przeżyć zapalenie zatok?

Antoni Kwapisz
19.12.2022

Zapalenie zatok to jedna z bardziej dokuczliwych dolegliwości. Choć jest to zwykła infekcja, to towarzyszące jej objawy potrafią nas całkowicie rozłożyć. Ból twarzy, zębów, nasilający się podczas schylania, bywa tak silny, że trudno jest z nim normalnie funkcjonować. Jak przeżyć zapalenie zatok? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Sięgnij po niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe

W leczeniu zatok najważniejszy jest czas. Dolegliwości zwykle mijają po 5-7 dniach, przy czym niezbędne jest sięganie po niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Na pewno masz je w swojej apteczce. Nie muszą to być wcale leki reklamowane jako „na zatoki”. Ważne, aby zawierały stosunkowo silną substancję czynną. W leczeniu zapalenia zatok raczej nie sprawdza się paracetamol, ale już ibuprofen jak najbardziej.

Stosuj okłady

Okłady, najlepiej ciepłe, mogą przynieść ulgę w stanie silnego bólu towarzyszącego zapaleniu zatok. Wiele osób łączy je z medytacją, co pozwala naprawdę zapomnieć o dolegliwościach i przetrwać najgorszą fazę zapalenia zatok. Okładem może być np. zwilżony ręcznik wyjęty z mikrofalówki czy pospolity termofor.

Używaj irygatora

Irygator to świetny sposób na odetkanie zatok i nosa. Choć jego używanie nie jest szczególnie przyjemne, to ulga, jaką przynosi stanowi dostateczny powód, aby przynajmniej spróbować. Jeśli często miewasz zapalenie zatok, to irygator powinien być podstawowym wyposażeniem Twojej domowej apteczki.

W ostateczności idź do lekarza po antybiotyk

Ostre zapalenie zatok czasami rozwija się do postaci bakteryjnego zakażenia, które wymaga już wdrożenia antybiotykoterapii. Jeśli objawy nie mijają przez kilka dni, a wręcz się nasilają, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego. Ten prawdopodobnie przepisze Ci antybiotyk na 5-7 dni, który powinien rozwiązać sprawę.

Pamiętaj, że antybiotyk należy zużyć do końca i w tym czasie stosować środki osłonowe (wspomagane piciem jogurtu naturalnego, maślanki, jedzeniem kiszonek).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie