Jak radzić sobie z zespołem niespokojnych nóg?

Piotr Kowalczyk
04.09.2019

RLS, czyli zespół niespokojnych nóg to problem, który dotyka osoby w różnych grupach wiekowych. Chorzy przyznają, że bardzo utrudnia im funkcjonowanie, a przede wszystkim zasypianie w nocy. W jaki sposób można sobie z nim radzić i czy istnieją skuteczne metody zwalczające objawy zespołu niespokojnych nóg?

Problem z niespokojnymi nogami

Okazuje się, że RLS to syndrom, który dotyka aż dziesięciu procent naszego społeczeństwa. Objawia się przymusem poruszania nogami, ich drętwieniem, czy uczuciem mrowienia. Sytuacja osoby chorej najgorsza jest w nocy, ponieważ RLS utrudnia zasypianie i powoduje często bezsenność. Na szczęście, w dzisiejszych czasach istnieją skuteczne metody walki z syndromem niespokojnych nóg.

Jakie są najczęstsze objawy choroby

  • drętwienie,
  • mrowienie,
  • uczucie, jakby coś znajdowało się pod skórą i poruszało się,
  • przymus ruszania nogami (objawy znikają tylko w momencie ruchu, ale szybko wracają).

Najczęściej wskazane powyżej objawy nasilają się przy dużym zmęczeniu, a więc wieczorem. Osoby cierpiące na RLS przyznają jednak, że utrudnia im on codzienne funkcjonowanie – długa jazdę samochodem, lot samolotem, czy nawet wizytę w kinie.

Lekarze uważają, że RLS jest schorzeniem dziedzicznym, ponieważ praktycznie każdy pacjent ma w swojej rodzinie inną osobę chorą. Objawy mogą pojawić się już w dzieciństwie. Niekiedy przymus poruszania nogami wynika jednak z niedoboru żelaza w tkankach lub innych chorób współtowarzyszących, na przykład cukrzycy.

Skuteczne metody walki z RLS

Lekarze podkreślają, że pacjenci cierpiący na ten syndrom powinni unikać kawy, narkotyków, alkoholu i leków uspokajających. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena snu i jego regularność. Poza tym, zaleca się również stosowanie leków z grupy agonistów dopaminy, na przykład restonum oraz suplementacja żelazem i kwasem foliowym. Warto porozumieć się najpierw z lekarzem, który wykluczy inne przyczyny takich objawów i wskaże najlepszą metodę na radzenie sobie z przymusem poruszania nogami. Wiele osób podkreśla, że zdrowa dieta i spożywanie na przykład awokado w dużych ilościach może sprzyjać ustępowaniu tych przykrych objawów. Na pewno pacjent nie powinien leczyć się na własną rękę, ponieważ istnieje ryzyko innych chorób. Nawet samodzielne przyjmowanie wysokich dawek żelaza może być dla organizmu niebezpieczne, o czym nie każdy wie. Najpierw wykonuje się badanie jego poziomu we krwi, które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie