Jak rzucić palenie

Antoni Kwapisz
29.06.2015

Naturalne sposoby na rzucenie palenia

Niesamowicie trudno zrezygnować z nałogu, który daje fizyczną i umysłową przyjemność. Nikotyna oraz palenie to właśnie takie połączenie. Pytanie, jak rzucić palenie naturalnie powstaje w głowach palaczy uświadamiających sobie konsekwencje długoterminowe tej zdecydowanie niezdrowej czynności.

Pomysły na naturalne rzucenie palenia

I. Silna wola zdrowia doda

Decyzja o zaprzestaniu palenia jest podtrzymywana niezależnie od okoliczności przez samodyscyplinę. Jedna z najprostszych, ale z drugiej strony najtrudniejszych metod, ponieważ nawet drobna przegrana z nałogiem potęguje spiralę utraty własnej wartości i uzasadnia szybki powrót do nałogu bez wiary w powodzenie kolejnej wygranej.

II. Uruchomienie pozytywnych afirmacji

Przez częste powtarzanie pozytywnego zwrotu ten staje się ostatecznie prawdą (faktem życiowym) np. czuję wdzięczność, że skończyłem palić. Takie założenie posiadają osoby korzystające z afirmacji. Możesz sobie wmawiać, że rzuciłeś palenie lub papierosy źle ci smakują. W końcu psychika przyjmie stwierdzenie za pewnik. Naturalnie wygrasz z negatywnym schematem zachowania. Autosugestia jest potężną bronią w walce z nałogiem nikotynowym i każdym innym. To jedna z podstawowych technik autohipnozy.

III. Zastąpienie nawyku sięgania po papierosa innym

Palacze powtarzają w swoich wypowiedziach, że sięgają po papierosa najczęściej w sytuacjach stresujących lub w pewnych konkretnych momentach codziennego funkcjonowania np. po przebudzeniu, do kawy, na imprezach, czekając na coś. Nawyk „puszczania dymka” należy zastąpić innym, bardziej pożytecznym np. żucie gumy, ściskanie specjalnej piłki lub cokolwiek innego, najlepiej maksymalnie kreatywnego. Zajęcie rąk stanowi klucz do sukcesu w walce z nikotyną.

IV. Stopniowe ograniczanie tzw. rzucanie na raty

Określasz codzienną ilość papierosów do spalenia realizując stopniowo plan ograniczania tej liczby. Zagrożeniem jest stałe myślenie o kolejnym „dymku”. Sposób przydatny naprawdę zatwardziałym palaczom. Dzięki niemu są w stanie chociaż minimalnie się oczyścić.

V. Hipnoza

Hipnotyzer potrafi przekonać cię na poziomie podświadomym, abyś skończył palić. To sposób skuteczny do chwili, kiedy sam nie postanowisz się ponownie złamać przed nałogiem. Hipnoza pomaga odkryć prawdziwy powód palenia. Jego eliminacja to już duży krok do rzucenia palenia.

VI. Uświadomienie błędu

Metoda Allana Carra w tym przypadku najbardziej polecana. Poprzez argumenty i obalanie mitów na temat palenia człowiek potrafi uświadomić sobie głupotę postępowania praktycznie od razu rezygnując z kupienia kolejnej paczki.

Na zakończenie

Pytaj stale, jak rzucić palenie i stosuj wszystkie możliwe techniki w praktyce, bo w końcu znajdziesz właściwą dla siebie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.