Znajomość swojej grupy krwi, choć może być niezbędna w krytycznej sytuacji, nie jest wcale tak powszechna. Jeśli nie wiesz, czy masz grupę A, B, AB, 0, a tym bardziej Rh+ czy Rh-, to możesz to szybko sprawdzić i zapamiętać. Kilka sposobów omawiamy w naszym poradniku.
Najpewniejszym sposobem na poznanie swojej grupy krwi jest wykonanie badania laboratoryjnego. Wystarczy zgłosić się do najbliższego punktu diagnostycznego lub przychodni i poprosić o oznaczenie grupy krwi. Badanie polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi, a wyniki są zazwyczaj dostępne jeszcze tego samego dnia. Prywatnie zlecone badanie nie powinno kosztować więcej niż 20-30 zł – przy okazji dowiesz się, czy masz prawidłowe wyniki krwi.
Być może oznaczenie Twojej grupy krwi znajduje się w jakichś dokumentach, na przykład w wypisie ze szpitala. Przypomnij sobie, gdzie masz tę dokumentację i przejrzyj wszystkie wydruki w poszukiwaniu informacji o grupie krwi. W przypadku matek takie oznaczenie powinno być wyszczególnione w karcie ciąży.
Jeżeli kiedykolwiek oddawałaś krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, to Twoja grupa krwi została już oznaczona – poszukaj dokumentów wydanych przez RCKiK. Osoby, które regularnie oddają krew, mają też legitymację honorowego dawcy krwi, w której także będzie znajdować się informacja o posiadanej grupie.
W Internecie można kupić domowe testy do oznaczania grupy krwi. Bazują one na specjalnych odczynnikach, które reagują na różne antygeny obecne w krwi. Wystarczy nakłuć palec i nanieść kroplę krwi na pola testu. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to metoda w 100% wiarygodna i absolutnie nie może stanowić podstawy do określania swojej grupy krwi na potrzeby procedur medycznych (przyjęcie lub oddanie krwi).