Taka sytuacja niepokoi każdą mamę. Gdy niemowlę dostaje kataru, zwykle nie wiemy, co robić. Nie da się przecież zmusić tak małego dziecka do smarkania w chusteczkę, a odciąganie wydzieliny klasyczną gruszką jest mało skuteczne i do tego spotyka się z ostrym buntem. Jak zatem zareagować na katar u niemowlęcia? Kilka praktycznych sposobów znajdziesz w naszym poradniku.
Młode mamy często są bardzo zdziwione, gdy niemowlę dostaje kataru. W końcu dziecko nie było wystawianie na zimno, w domu panuje wysoka temperatura, przed każdym spacerem maluszek jest odpowiednio ubierany. Co więc mogło pójść nie tak?
Przyczyn kataru u niemowlęcia może być kilka. Najbardziej prozaiczna to infekcja. Dziecko mogło złapać jakiś wirus, a ponieważ tak młody organizm nie ma jeszcze w pełni wykształconej odporności, prawie zawsze kończy się to chorobą – niekoniecznie ciężką. O infekcji świadczy wodnista wydzielina z nosa, która utrzymuje się przez kilka dni. Wówczas warto się skonsultować z lekarzem.
Katar u niemowlęcia może jednak przebiegać… bez wydzieliny. Mama obserwuje wówczas, że maluszek ma zatkany nos i ciężko mu się oddycha, zwłaszcza podczas ssania piersi czy butelki. Dziecko często się budzi z płaczem, jest drażliwe, płaczliwe. Może to świadczyć chociażby o reakcji alergicznej, ale też o zbyt przesuszonym powietrzu w domu czy – w rzadszych przypadkach – o nieprawidłowej budowie jamy nosowej.
Rada
Katar może też towarzyszyć ząbkowaniu. Sprawdź więc, czy Twojemu maluszkowi właśnie nie rośnie pierwszy ząbek.
W każdym przypadku, gdy katar u niemowlęcia utrzymuje się przez 3-4 dni i nie zanika, należy zgłosić się do lekarza, najlepiej pediatry. U tak małych dzieci zwykły katar może szybko przerodzić się w coś poważniejszego, np. zapalenie ucha czy zapalenie oskrzeli, co będzie już wymagało nawet hospitalizacji.
Pierwszą zasadą jest zadbanie o to, aby w domu, a szczególnie w pokoiku dziecka, panowały odpowiednie warunki do regeneracji śluzówki nosa. Zbyt suche powietrze powoduje katar, dlatego koniecznie podnieś poziom wilgotności – możesz to zrobić chociażby wieszając mokry ręcznik na grzejniku czy inwestując w dobry nawilżacz.
Pamiętaj o regularnym nawilżaniu noska pociechy – tutaj najlepiej sprawdzi się zwykła woda morska. Jeśli dziecko jest cierpliwe, możesz spróbować wdrożyć inhalacje na bazie naturalnych składników (np. naparów z rumianku) czy zwykłej soli fizjologicznej. Bardzo dobre efekty przynosi również aromaterapia – napar ziołowy z dodatkiem olejków eterycznych wlewamy do miski i ustawiamy ją w pokoju dziecka.
W przypadku starszego niemowlęcia (minimum trzymiesięcznego) możesz też sięgnąć po specjalne przyrządy do odciągania kataru – są wersje ustne, jak i podłączane do domowego odkurzacza. Pamiętaj również, aby w domu panował porządek, ponieważ katar może być reakcją alergiczną chociażby na kontakt z roztoczem kurzu domowego.