Z czosnkiem jest pewien problem. Choć powszechnie wiadomo o jego znakomitych właściwościach zdrowotnych, to jednak z uwagi na specyficzny, bardzo intensywny zapach staramy się ograniczać jego spożycie w codziennej diecie. Warto tutaj poszukać złotego środka, ponieważ czosnek może stać się kluczowym składnikiem korzystnego dla organizmu jadłospisu, chroniącym Ciebie i Twoją rodzinę przed różnymi problemami zdrowotnymi. Poznaj najważniejsze argumenty przemawiające za tym, aby jak najczęściej jeść czosnek.
Czosnek jest naturalnym źródłem olejków eterycznych oraz lotnych związków siarki, które wspomagają w leczeniu infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Jeśli masz kaszel, chrypkę, katar, to domowy syrop na bazie czosnku pozwoli Ci szybciej wrócić do formy.
Ważną cechą czosnku jest to, że wykazuje on właściwości przeciwzakrzepowe oraz obniża ciśnienie krwi. Włączenie tego warzywa do diety jest więc szczególnie zalecane osobom chorującym na serce, jak również zagrożonym zawałem czy udarem – np. żyjącym w silnym stresie, otyłym, obciążonym genetycznie.
Składniki zawarte w czosnku wzmacniają i uelastyczniają naczynia krwionośne, stąd powinien to być podstawowy składnik diety osób chorujących na miażdżycę.
O tej cesze czosnku słyszeli chyba wszyscy. Nieprzypadkowo dawniej to warzywo stanowiło podstawę profilaktyki przeziębienia i grypy. Czosnek doskonale sprawdza się również już w trakcie przechodzenia infekcji – w tym bakteryjnej. Zawarte w nim substancje w naturalny sposób zwalczają groźne bakterie: paciorkowce i gronkowca złocistego.
Czosnek jest skarbnicą naturalnych przeciwutleniaczy. To one odpowiadają za usuwanie z organizmu wolnych rodników, czyli podstawowego czynnika rakotwórczego czy miażdżycowego. Ponadto wolne rodniki odpowiadają za procesy starzenia. Można więc śmiało uznać, że regularne spożywanie czosnku jest naturalną tarczą obronną przed skutkami upływającego czasu.
Czy nadal masz wątpliwości, że powinnaś znaleźć miejsce dla czosnku w swojej kuchni? Nie musisz przecież jeść go na surowo – może on stanowić doskonały dodatek do wielu potraw, poprawiając ich smak i wyrazistość. Wówczas nie będzie też tak dominujący pod względem zapachowym.