Masz skórę atopową? Nie popełniaj tych błędów

Piotr Kowalczyk
24.06.2020

Skóra atopowa to dość częsta przypadłość dermatologiczna, która objawia się nadwrażliwością skóry na wszelkie czynniki zewnętrzne, powstawaniem nieestetyczny egzem i innych dermatoz. Taka skóra wymaga szczególnej pielęgnacji – stosując się do zaleceń dermatologa możesz funkcjonować praktycznie normalnie i nie ograniczać jakoś szczególnie w korzystaniu z uroków życia. Wiemy jednak, jak to jest: brak czasu, zapominalstwo, złe nawyki. To wszystko powoduje zaostrzenie objawów choroby i utrudnia jej leczenie. Jakich zatem błędów powinnaś koniecznie unikać, jeśli masz skórę atopową? Sprawdź w naszym poradniku.

Narażenie na stres

Wiemy, że trudno jest unikać sytuacji stresowych, ale w przypadku osób ze skórą atopową jest to niezwykle wręcz ważne. Wszystko przez to, że stres powoduje produkcję nadmiernej ilości białek w neuronach, a dodatkowo stymuluje komórki zapalne w skórze, zaostrzając tym samym objawy AZS. Jeśli więc masz bardzo stresującą pracę, czas najwyższy pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia.

Nieodpowiednia dieta

Nie ma jednej uniwersalnej diety dla osób z AZS, przy czym większość chorujących obserwuje u siebie zaostrzenie objawów, gdy zjedzą konkretne produkty. Na takiej liście podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim: czekolada, potrawy smażone w głębokim tłuszczu, produkty mocno przetworzone, zawierające sztuczne barwniki, produkty mleczne, ryby i owoce morza, ale także – co może być zaskoczeniem – marchew, jabłka, szpinak i rośliny strączkowe.

Czynniki drażniące

Pogódź się z tym, że mając skórę atopową musisz unikać czynników środowiskowych, które działają na Ciebie drażniąco i tym samym zaostrzają objawy AZS. Przede wszystkim są to silne detergenty, kurz, różnego rodzaju alergeny oraz skrajne warunki pogodowe: silny wiatr, mróz, upał, ostre słońce. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki (np. antykoncepcję hormonalną) i zauważyłaś, że po nich Twoja skóra wygląda znacznie gorzej, skonsultuj z lekarzem możliwość zmiany specyfiku na taki, który nie zawiera substancji uczulającej.

Przerywanie kuracji

Stosując środki farmakologiczne, w tym zewnętrzne, z pewnością zauważysz poprawę stanu skóry. Nie jest to jednak powód, by samodzielnie podejmować decyzję o zaprzestaniu dalszej kuracji. To częsty błąd, który skutkuje tym, że objawy wracają, nawet ze zdwojoną siłą.

Artykuł powstał przy współpracy hairly.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie