Nadużywasz tych produktów? Szkodzisz swoim nerkom!

Mateusz Rąbalski
04.01.2021

Choroby nerek, choć nie są może powszechne, to bardzo negatywnie oddziałują na komfort życia. W skrajnym przypadku konieczne jest regularne poddawanie się dializom, a nawet oczekiwanie na przeszczep. Dlatego o nerki warto dbać, a przynajmniej im nie szkodzić. Kłopot w tym, że wiele z nas zupełnie nieświadomie obciąża nerki nadużywając różnych produktów w diecie. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Sól

Jest zdecydowanie największym wrogiem nerek. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że przeciętny Polak spożywa dwukrotnie więcej soli, niż wynosi zalecana dzienna dawka. Jest to efekt nie tylko dosalania potraw, ale też jedzenia naturalnie bardzo słonych produktów, jak sery, chipsy czy konserwy. Nadmiar soli w diecie sprzyja rozwojowi kamicy nerkowej, czyli najczęstszej choroby układu moczowego, bardzo problematycznej z uwagi na towarzyszący jej silny ból.

Białko

Modna przed laty dieta białkowa, choć rzeczywiście pomagała schudnąć, niosła też ze sobą bardzo poważne skutki uboczne. Nadmiar białka w jadłospisie jest prostą drogą do uszkodzenia nerek. Wynika to z faktu, iż podczas metabolizowania białka uwalniane są toksyczne substancje, które następnie gromadzą się w nerkach – może to skutkować groźną chorobą, jaką jest mocznica. Dlatego staraj się nie przesadzać z produktami zasobnymi w białko, czyli przede wszystkim nabiałem oraz drobiem.

Szpinak, szczaw

Ale też botwinka. Są to bardzo zdrowe warzywa, które mają jedną wadę z punktu widzenia dbałości o nerki: zawierają duże ilości szczawianów. Są to związki chemiczne, które stanowią bezpośredni czynnik ryzyka rozwoju kamieni nerkowych i kamicy szczawianowej. Z tego też powodu nie musisz całkowicie wykluczać szpinaku, szczawiu i botwinki z diety, natomiast nie powinnaś przesadzać z częstotliwością ich jedzenia.

Leki przeciwzapalne

Mamy na myśli niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty, które znajdziemy w każdej domowej apteczce. Choć teoretycznie są one bezpieczne dla zdrowia, to absolutnie nie należy ich zażywać bez opamiętania. Nadmiar substancji zawartych w NLPZ może doprowadzić do ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek. Dlatego sięgaj po tabletkę tylko w ostateczności, nigdy „na zapas”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie