Nietrzymanie moczu: skuteczny sposób na wstydliwy problem

Mateusz Nowak
19.06.2020

Nietrzymanie moczu jest powszechną przypadłością, która według szacunków dotyka 37% kobiet w wieku 20-39 lat oraz 39% pań po 60. roku życia. Ten krępujący problem miewają również panowie, jednak kobiety zmagają się z nietrzymaniem moczu dwukrotnie częściej – stąd uznaje się, że to typowo kobieca dolegliwość. Oczywiście skala problemu jest kwestią indywidualną, co nie zmienia faktu, że każda postać nietrzymania moczu wymaga diagnostyki oraz podjęcia leczenia. W naszym artykule wyjaśniamy, jak można sobie z tym poradzić szybko i skutecznie.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, to bez wątpienia bardzo wstydliwe schorzenie, które nie ma jednej nadrzędnej przyczyny. Warto zacząć od tego, że wyróżniamy trzy zasadnicze rodzaje nietrzymania moczu, czyli:

  • Naglące – objawia się gwałtowną potrzebą oddania moczu z powodu silnego parcia na pęcherz. Ten rodzaj najczęściej diagnozuje się u osób starszych.
  • Wysiłkowe – parcie na pęcherz nasila się podczas kichania, kaszlu, ale też uprawiania sportu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest przypadłością przede wszystkim młodych kobiet.
  • Mieszane – występują objawy typowe dla dwóch wcześniej opisanych rodzajów.

Rodzaj nietrzymania moczu jest ściśle powiązany z wywołującymi je przyczynami. Jeśli chodzi o postać wysiłkową, to tutaj zwykle w grę wchodzi ciąża i poród (zwłaszcza siłami natury). Ponadto do przyczyn i czynników ryzyka nietrzymania moczu zaliczamy:

  • Zapalenie pochwy
  • Menopauzę
  • Stwardnienie rozsiane
  • Udar mózgu
  • Chorobę Parkinsona
  • Kamicę nerkową
  • Cukrzycę
  • Chorobę Alzheimera
  • Zabieg operacyjny układu moczowego (np. przerostu prostaty)
  • Inne problemy z kobiecymi drogami moczowymi

Niezależnie od tego, jaka jest główna przyczyna problemu, nie należy go ukrywać, zamykać się przed światem i rezygnować z dotychczasowych aktywności. Najważniejsze jest to, aby nie ignorować typowych objawów i jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta do urologa lub uroginekologa.

Leczenie nietrzymania moczu

Obecnie istnieją różne metody terapii tego schorzenia, choć ich skuteczność jest mocno uzależniona od wieku pacjenta i przyczyny problemu. Zdecydowanie największe szanse na sukces mają młode kobiety, u których doskonałe rezultaty przynoszą chociażby ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Jeśli terapia zachowawcza nie daje oczekiwanych efektów, włącza się leczenie farmakologiczne przepisane przez urologa/uroginekologa.

O problemie nietrzymania moczu czytaj też na Pharmamed24.pl. 

Jak zwiększyć komfort życia przy nietrzymaniu moczu?

Kluczowe znaczenie w terapii nietrzymania moczu ma to, aby osoba dotknięta tym problemem mogła się czuć komfortowo w każdej sytuacji – dzięki temu nadal będzie mogła cieszyć się życiem, uprawiać sport, rozwijać się zawodowo, kontynuować swoje pasje.

W tym celu niezbędne jest przede wszystkim intensywne dbanie o higienę. Bardzo pomagają w tym specjalistyczne produkty dla osób z nietrzymaniem moczu, jak wkładki urologiczne czy bielizna chłonna (pieluchomajtki). Są to produkty przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, zapewniające bardzo wysoki komfort noszenia, dobrze dopasowujące się do talii, gwarantujące dostęp powietrza do skóry i niewidoczne pod ubraniem.

Korzystając z dostępnych rozwiązań higienicznych oraz stosując się do zaleceń lekarza, można żyć z nietrzymaniem moczu bez wstydu i żadnych ograniczeń, o czym przekonało się już wiele osób dotkniętych tym krępującym problemem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie