Opatrunki hydrożelowe - ukojenie dla odleżyn

Krzysztof Jagielski
04.01.2016

Odleżyny to rany na ciele pojawiające się w wyniku długotrwałego leżenia w jednej pozycji i są częstą przypadłością osób przewlekle chorych lub starszych, które leżą w łóżku. Powstają z powodu nadmiernego ucisku na dane miejsce, przez co krew nie przepływa w prawidłowy sposób. Odleżyny to dość bolesna dolegliwość, a co gorsza, nieleczone mogą przeniknąć przez skórę do jej tkanek, a nawet kości, powodując zakażenie organizmu. Może to być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Jak więc leczyć odleżyny? Odpowiedzią mogą być opatrunki hydrożelowe.

Opatrunki hydrożelowe - nowoczesne i skuteczne

Wyjątkowość opatrunków hydrożelowych na odleżyny polega na tym, iż nie tylko chronią one ranę przed czynnikami zewnętrznymi, ale również przyspieszają procesy jej gojenia. Z tego powodu zaliczane są do opatrunków aktywnych. Taki opatrunek pochłania wysięk z rany, zapewnia odpowiednie pH oraz wymianę gazową, a także chroni przed infekcjami. Dzięki swojej żelowej konstrukcji, nie powoduje uszkodzenia gojącej się rany przy każdej zmianie opatrunku, gdyż nie przywiera do rany, jak to często bywa w wypadku tradycyjnych opatrunków. Dzięki czemu jest to wszystko możliwe? Otóż hydrożele posiadają nierozpuszczalne polimery metakrylatów, czyli substancje chemiczne, które reagują z roztworami wodnymi i zatrzymują powstającą wydzielinę.

Najważniejsze informacje dotyczące stosowania opatrunków hydrożelowych

Opatrunki hydrożelowe występują w formie żelu wyciskanego na ranę lub plastra. Aby prawidłowo zaaplikować opatrunek w żelu, najpierw musimy przemyć ranę solą fizjologiczną i ją osuszyć. Następnie wyciskamy na ranę całą tubkę żelu. Są one sprzedawane w małych, jednorazowych tubkach, więc nie ma problemu z ustaleniem, jak wiele żelu jest potrzebnego na jeden opatrunek. Warstwę żelu położoną na odleżynie należy przykryć jałowym opatrunkiem wtórnym. Opatrunki hydrożelowe trzeba zmieniać dość często, zwłaszcza na początku - należy to robić raz na dobę, z czasem, w zależności od szybkości gojenia, można to robić na przykład co 3 dni. Jak usunąć stary opatrunek? Wystarczy po odklejeniu opatrunku wtórnego przemyć ranę solą fizjologiczną, by usunąć żel.

Opatrunki hydrożelowe to doskonała alternatywa dla innych mokrych opatrunków. Są one proste w użyciu, wygodne i bardzo komfortowe dla pacjenta. Odleżyny to bolesne rany, zwłaszcza gdy są głębokie, a opatrunek żelowy świetnie koi i chłodzi zmienione chorobowo miejsce, wspomagając tym samym jego leczenie. Hydrożele (na przykład: http://www.convatec.pl/Produkty/rana/typ-produktu/hydro%C5%BCel/pn-06988834-7b67-49d3-adf4-7d3bf4360055/) można nawet kupować on-line, co z pewnością jest dodatkowym udogodnieniem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie