Pierwsza pomoc w depresji: pamiętaj, że przysługują Ci bezpłatne świadczenia!

Maciej Piwowski
07.11.2023

Depresja to coraz poważniejszy problem zdrowotny. Niestety, stan polskiej psychiatrii jest katastrofalny, a wiele osób z objawami depresji nie wie nawet, gdzie szukać pomocy. To, co należy zrobić na początek, wyjaśniamy w naszym artykule.

Gdzie się udać?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, to w pierwszej kolejności wybierz się do lekarza POZ. Lekarz zbierze wywiad i podejmie decyzję, czy konieczne jest skierowanie Cię na konsultację specjalistyczną w gabinecie psychiatrycznym.

W nagłym przypadku, np. podjęcia próby samobójczej, należy od razu udać się do szpitala – niekoniecznie psychiatrycznego, może to być dowolny szpital publicznej opieki zdrowotnej, w którym zostaną wszczęte odpowiednie procedury.

Na co możesz liczyć w ramach bezpłatnej pomocy?

W Polsce leczenie psychiatryczne jest świadczeniem bezpłatnym, przysługującym w ramach standardowego ubezpieczenia. Osoby ze stanami depresyjnymi mogą liczyć na pomoc w poradniach zdrowia psychicznego, w szpitalach i oddziałach psychiatrycznych, w ośrodkach interwencji kryzysowej oraz – młodzi ludzie – w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Każdej osobie z depresją przysługuje szereg podstawowych świadczeń, takich jak: konsultacja z lekarzem psychiatrą, badania diagnostyczne, poradnictwo psychologiczne, psychoterapia, terapia indywidualna i grupowa, leczenie farmakologiczne – zarówno przy pobycie stacjonarnym, jak i dziennym oraz wszystkie świadczenia związane z pobytem w ośrodku psychiatrycznym, włącznie z rehabilitacją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie