Przeziębienie pęcherza? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

Jerzy Biernacki
12.08.2019

Przeziębienie pęcherza to potoczna nazwa zapalenia pęcherza, czyli jednej z najczęstszych kobiecych przypadłości. „Złapać wilka” można w dowolnej sytuacji, nie tylko w sezonie jesienno-zimowym. Jest to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która daje o sobie znać w toalecie, podczas siedzenia za biurkiem, a nawet w trakcie zbliżeń z partnerem. Dowiedz się, jak sobie łatwo poradzić z przeziębieniem pęcherza.

Jakie są przyczyny przeziębienia pęcherza?

Tę chorobę wywołuje zakażenie bakteryjne, jednak odpowiedzialne za to mogą być różne bakterie, w tym:

  • E.coli
  • Chlamydia
  • Dwoinka rzeżączki
  • Gronkowiec

Nieprzypadkowo przeziębienie pęcherza jest uznawane za typowo kobiecą przypadłość. U pań cewka moczowa znajduje się bardzo blisko odbytu, skąd z łatwością przenoszą się bakterie kałowe. Dlatego ważna jest profilaktyka – w tym każdorazowe umycie odbytu po wizycie w toalecie.

Po tym, jak bakteria przeniesie się na cewkę moczową, ma już otwartą drogę do pęcherza i wywołuje infekcję. Szczególnie narażone na to są panie o obniżonej odporności, np. przyjmujące leki, przechodzące przeziębienie czy grypę, a także przemęczone i zestresowane. Jest to też powód, dla którego na przeziębienie pęcherza najczęściej narzekamy w sezonie grypowym.

Objawy przeziębienia pęcherza

Trudno sobie wyobrazić, aby jakakolwiek kobieta przegapiła te objawy, ponieważ są one bardzo charakterystyczne i do tego dokuczliwe. Przede wszystkim pojawia się silny ból podczas oddawania moczu. W kolejnej fazie możesz mieć wrażenie, że wciąż chce Ci się iść do toalety. Odczuwasz parcie na pęcherz i nieprzyjemne kłucie.

U niektórych kobiet może również wystąpić ból w podbrzuszu oraz krzyżu. Czasami pojawia się stan podgorączkowy, ogólne rozbicie, apatia, dreszcze, czyli objawy typowe dla przeziębienia. Pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować tych sygnałów – niezaleczone i „przechodzone” przeziębienie pęcherza może nieść ze sobą groźne powikłania, włącznie z zapaleniem nerek.

Co robić?

W pierwszej kolejności musisz się zgłosić do lekarza – nie musi to być ginekolog. Prawidłowego rozpoznania na podstawie wywiadu środowiskowego dokona też lekarz pierwszego kontaktu. Przeziębienie pęcherza niestety wymaga antybiotykoterapii, ponieważ organizm sam nie pokona bakterii.

Aby na bieżąco załagodzić objawy choroby, możesz zdecydować się na domowe sposoby – bardzo dobre efekty przynoszą chociażby nasiadówki w naparze z rumianku, picie wody z żurawiną oraz leżenie pod ciepłą kołdrą. Na noc możesz również włożyć termofor między nogi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie