Trzy domowe sposoby na zapalenie zatok. Znasz je?

Zapalenie zatok to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która co wrażliwsze osoby potrafi nawet „rozłożyć na łopatki”. Jeśli regularnie cierpisz na zapalenie zatok przynosowych, to z pewnością stosujesz różne farmaceutyki, które mają Ci przynieść ulgę w chorobie. Wiedz zatem, że istnieją również domowe sposoby na zapalenie zatok – bardzo skuteczne, a do tego bezpieczne dla zdrowia i nieobciążające żołądka oraz wątroby. Opisujemy je w naszym poradniku.

Okłady z soli leczniczej

Taką sól (chodzi o jodowo-bromową) bez problemu kupisz w każdej aptece. Oba jej główne składniki mają właściwości lecznicze i znajdują zastosowanie w terapii zapalenia zatok oraz innych chorób górnych dróg oddechowych. Sam zabieg jest banalnie prosty do wykonania.

Kilka garści grubej soli rozsyp na patelni, następnie podgrzej, zawiń w bawełniany woreczek i przykładaj do czoła oraz okolic przynosowych. Pamiętaj, aby wcześniej upewnić się, że sól nie jest zbyt gorąca. Przykładaj kompres przez kilkanaście minut. Bardzo ważne jest, aby po zakończeniu sesji nie wychodzić na zimne powietrze. Dlatego zabieg radzimy wykonywać wieczorem lub w dni wolne.

Okłady z grochu

Zwykły groch także okazuje się być naszym sprzymierzeńcem w walce z uporczywym zapaleniem zatok. Przygotowanie takiego okładu nie jest szczególnie skomplikowane. Zacznij od wsypania kilku łyżek grochu do bawełnianego woreczka, następnie dodaj odrobinę soli jodowo-bromowej i całość włóż do piekarnika nagrzanego do 60°C. Po kilku minutach wyjmij woreczek, lekko ostudź i zacznij przykładać w bolące miejsca.

Inhalacje ziołowe

Ten sposób znały już nasze prababcie i warto sobie o nim przypomnieć. Wcale nie musisz mieć w domu elektronicznego inhalatora. Jedyne, czego potrzebujesz, to miska i ręcznik, no i oczywiście zioła. Do inhalacji na zapalenie zatok najlepiej nadają się:

  • Rumianek
  • Tymianek
  • Skrzyp polny
  • Mięta pieprzowa
  • Szałwia

Warto również uzupełnić je o olejki eteryczne, np. eukaliptusowy czy lawendowy. Wszystko to wsypujemy/wlewamy do miski wypełnionej 2 litrami gorącej (nie wrzącej) wody. Następnie pochyl się nad miską i przykryj sobie głowę ręcznikiem. Głęboko wdychaj ziołowe opary przez około 10 minut.

Takie inhalacje możesz spokojnie wykonywać przez tydzień i na pewno złagodzą one objawy zapalenia zatok. Pamiętaj jednak, że ten zabieg nie jest przeznaczony dla osób z cerą naczynkową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.