Akwarystyka słodkowodna krok po kroku

Mariusz Siwko
21.08.2020

Zwierzęta potrafią mieć niezwykły wpływ na człowieka, jednak jeśli nie jesteśmy typem domownika lub nie lubimy dodatkowych obowiązków, a jednak chciałybyśmy mieć jakieś zwierzątko, może warto postawić na rybki? Akwaria słodkowodne nie wymagają wiele pracy, a kojący wpływ wody i obserwowanie podwodnego świata wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Jak więc zacząć przygodę z akwarystyką słodkowodną?

Akwarystyka słodkowodna – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem przy zakładaniu akwarium jest wybór miejsca oraz dobór wielkości zbiornika wodnego do naszych warunków domowych. Najlepiej wybrać średniej wielkości zbiornik, od 40 do 100L, ponieważ w małym zbiorniku wodnym trudno jest zadbać o równowagę chemiczną, a w większym zbiorniku jest to łatwiejsze, a co za tym idzie, przy większym zbiorniku, paradoksalnie, jest mniej pracy. Warto pamiętać przy akwarystyce słodkowodnej, by akwarium miało pokrywkę, co zapobiega odparowywaniu wody.

Odpowiednim miejscem na umiejscowienie akwarium będzie takie, które znajduje się z dala od okna i kaloryfera, a także od ruchliwych miejsca w naszym domu. Pamiętać też należy o stabilnym, wytrzymałym meblu, na którym postawimy akwarium, które nie należy do najlżejszych po wypełnieniu wszystkimi akcesoriami i wodą.

Wyposażenie akwarium słodkowodnego

Akwarystyka to wbrew pozorom bardzo odprężające hobby. Najciężej trzeba napracować się przy założeniu samego akwarium, potem możemy cieszyć się podglądaniem podwodnego życia z minimalnym nakładem pracy.

By jednak akwarium sprawnie funkcjonowało należy pamiętać o niezbędnym wyposażeniu go. Najlepiej zakupy zrobić w jednym miejscu, co zaoszczędzi czas. Dobrym wyborem będzie sklep akwarystyczny oferujący pełną gamę wyposażenia do akwariów słodkowodnych, np. https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna gdzie znajdziemy:

  • oświetlenie – najczęściej jest wbudowane w pokrywę akwarium
  • grzałka z termostatem – pomoże zadbać o stabilną temperaturę wody
  • termometr – wskażę temperaturę wody i pomoże ją odpowiednio wyregulować
  • filtr i odmulacz dna - zadbają o czystość wody, a filtr dodatkowo napowietrzy wodę
  • podłoże - najczęściej jest to żwirek o różnej grubości
  • dekoracje – kamienie, korzenie, figurki ceramiczne, które stanowią świetne kryjówki dla rybek
  • rośliny – niezbędne dekoracje, które poprzez proces fotosyntezy produkują tlen i stanowią kryjówki dla rybek
  • testery i mierniki do wody – pomagające zadbać o równowagę chemiczną wewnątrz akwarium
  • siatka do odłowu ryb - przydatna będzie podczas czyszczenia akwarium i przenoszenia rybek do tymczasowego lokum
  • czyścik do szyb – dzięki niemu łatwo będzie zadbać o czystość szyb wewnątrz akwarium
  • tło na tylną szybę akwarium – nie jest to niezbędne wyposażenie, jednak pomoże ograniczyć dopływ światła dziennego do akwarium, co będzie sprzyjało utrzymaniu na dłużej czystości wewnątrz zbiornika

Zakładanie akwarium słodkowodnego

Kiedy mamy już wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, można w końcu zabrać się za zbudowanie akwarium.

  1. Pierwszym krokiem będzie umycie akwarium zwykłą wodą oraz przemycie lub przelanie wrzątkiem żwirku w celu jego oczyszczenia. Czyste podłoże można następnie umieścić na dnie akwarium.
  1. Kolejnym krokiem będzie nalanie do zbiornika wody, może być nawet ta z kranu, a następnie zamontowaniu reszty osprzętu: pomp, grzałek, filtrów. Do ścianki akwarium mocujemy także termometr. Filtr i grzałka powinny w całości być zanurzone w wodzie, jeśli tak nie jest, należy uzupełnić wodę.
  2. Przygotowane w ten sposób akwarium zostawiamy na 2-3 dni, by następnie umieścić w nim rośliny i inne dekoracje.
  3. Po udekorowaniu akwarium należy odczekać ok. 2 tygodni, by móc wpuścić do akwarium rybki. Podczas tych kilkunastu dni, akwarium dojrzeje, woda się ustabilizuje pod względem chemicznym i biologicznym, a warunki będą odpowiednie, by rybki mogły w spokoju się zadomowić w nowym miejscu.

Na sam koniec pozostanie nam karmienie rybek co drugi dzień lub zgodnie z wytycznymi od hodowcy i cieszenie się własnym, podwodnym światem.

Dodatkowe porady

Akwarystyka słodkowodna nie jest wymagająca zwłaszcza, jeśli odpowiednio wcześniej uzupełni się wiedzę na jej temat. Prócz podstawowego sprzętu i stworzenia odpowiednich warunków warto też pamiętać o kilku drobnych zasadach, które jeszcze bardziej ułatwią nam dbanie o nasz zbiornik wodny.

Po pierwsze, sadząc rośliny warto podzielić je na wyższe i niższe. Te wyższe należy sadzić z tyłu zbiornika oraz po jego bokach, niższe natomiast będą lepiej prezentowały się na przodzie akwarium. Sadząc wysokie rośliny z tyłu i boków akwarium dodatkowo ograniczamy dostęp promieniowania słonecznego do naszego zbiornika, co chroni go przed pojawianiem się i namnażaniem glonów, a co za tym idzie dbamy w ten sposób o zachowanie na dłużej czystości akwarium.

Kolejną przydatną radą jest dowiedzenie się na temat gatunków ryb i ich preferencji. Warto dobierać do siebie rybki, które nie będą się zjadać, ani nie będą sobie wzajemnie szkodzić. Dodatkowym atutem może być wybór takich rybek, które potrzebują takich samych warunków hodowli. Nie wolno kupować samotnych rybek, w większości są to zwierzęta stadne i potrzebują minimum 5 osobników w swoim gronie.

Nie warto przejmować się, jeśli woda zaraz po nalaniu będzie mętna, jeśli damy jej odstać, z włączonym osprzętem, oczyści się.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie