Co spakować do rodzinnego plecaka ewakuacyjnego?

Mariusz Siwko
16.03.2022

Z pojęciem plecaka ewakuacyjnego do niedawna spotykały się wyłącznie osoby interesujące się sztuką przetrwania. Czasy są jednak takie, że każdy z nas powinien być przygotowany na wszystkie scenariusze rozwoju wypadków na świecie. Jednym z nich jest oczywiście konieczność szybkiego opuszczenia swojego miejsca zamieszkania. Wtedy plecak ewakuacyjny jest niezastąpiony. Sprawdź, jakie rzeczy warto do niego spakować, aby zabezpieczyć swoją rodzinę w chwili próby.

Najważniejsze dokumenty (w tym kserokopie)

Chodzi tutaj o wszystkie dokumenty tożsamości, a więc dowody osobiste oraz paszporty. Szczególnie ważne są te drugie, ponieważ sytuacja może zmusić nas do wyjazdu za granicę. Warto również zrobić kserokopie tych dokumentów oraz ich kopie cyfrowe przechowywane w chmurze lub w pamięci smartfonu.

Naładowany powerbank, zestaw baterii

To podstawa, ponieważ dziś bardzo trudno jest utrzymać kontakt ze światem bez dostępu do urządzeń elektronicznych. Dlatego zadbaj o uzupełnienie plecaka ewakuacyjnego o powerbank (regularnie ładowany) oraz zestaw podstawowych baterii.

Zapasowy telefon komórkowy

Niech to będzie klasyczny telefon „na guziki” a nie smartfon. Dlaczego? Ponieważ stare telefony są praktycznie niezniszczalne, bardzo odporne na trudne warunki oraz długo działają na jednym ładowaniu.

Kompletnie wyposażona apteczka

W apteczce nie może oczywiście zabraknąć środków opatrunkowych oraz podstawowych lekarstw na gorączkę, kaszel, alergię etc. Dodatkowo włóż do apteczki płyn antyseptyczny.

Jedzenie na 2 dni

Nie ma sensu umieszczać w plecaku ewakuacyjnym większego zapasu żywności, ponieważ to mocno go obciąży. Wystarczą małe, ale wysokoenergetyczne przekąski na 2 dni, w postaci na przykład batonów czy suszonego mięsa (hermetycznie zapakowanego).

Zapas wody i filtry

Woda to niezbędny element wyposażenia plecaka, przy czym najlepiej jest włożyć do niego zapas na 1-2 dni, ale koniecznie zadbać również o specjalny filtr nazywany słomką życia, dzięki któremu można się bezpiecznie napić wody np. z rzeki czy z jeziora.

Gotówka

Do plecaka obowiązkowo wkładamy zapas gotówki niezbędny do przeżycia przez kilka dni lub opłacenia np. biletów lotniczych czy innej formy transportu. Zaznaczamy przy tym, że poza złotówkami warto też mieć twardą walutę, czyli dolary amerykańskie lub euro.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie