Wanna wolnostojąca kojarzy się nam z najwyższym luksusem. Większość z nas sądzi, że jest zarezerwowana tylko dla właścicieli pokojów kąpielowych, co nie do końca jest prawdą. Wannę wolnostojącą z powodzeniem można zastosować także w zwykłej łazience, oczywiście pod warunkiem, że pomieszczenie oferuje odpowiednio duży metraż. W tym poradniku wymieniamy najważniejsze zalety, ale i wady wanny wolnostojącej.
Bezapelacyjnie największą zaletą wanny wolnostojącej jest efektowny wygląd. To taka rzecz, która natychmiast przyciąga uwagę i wywołuje myśli w stylu: „Wow, też bym taką chciała!”. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby stworzyć nietuzinkową łazienkę, koniecznie rozważ wybór wanny wolnostojącej.
Jednak nie tylko piękny wygląd przemawia za tym rozwiązaniem. Wanna wolnostojącą jest też praktyczna. Umożliwia ustawienie jej w dowolnym miejscu, co jest szczególnie korzystne w przypadku łazienki na poddaszu – wówczas możemy w pełni wykorzystać naturalne światło wpadające do pomieszczenia przez okno dachowe.
Wbrew pozorom wanna wolnostojąca nie zagraca łazienki. Owszem, nie nadaje się do mikroskopijnego pomieszczenia, jednak jeśli dysponujesz łazienką o powierzchni przynajmniej 10 metrów kwadratowych, możesz śmiało pomyśleć o spełnieniu swojego marzenia. Po ustawieniu wanny na środku łazienki będziesz mieć do niej dostęp z każdej strony, zyskasz również wolną przestrzeń pod ścianami, którą możesz wykorzystać na stworzenie funkcjonalnej zabudowy.
Sporym atutem wanny wolnostojącej jest również łatwy montaż. Nie musisz nawet wynajmować do tego fachowca, jeśli Twój facet (lub Ty sama) potrafi podłączyć wannę do odpływu i zamontować baterię. Odpada przy tym konieczność silikonowania styku wanny ze ścianą, montażu obudowy czy wykańczania jej płytkami.
Musimy zacząć od tego, że na wybór wanny wolnostojącej należy się zdecydować już na etapie budowy domu lub wykańczania mieszkania. Wymaga to bowiem doprowadzenia punktu wodnego i kanalizacyjnego w docelowe miejsce. Wszelkie przeróbki nie są wskazane, bo grożą występowaniem połączeń w podłodze (co niesie ze sobą ryzyko awarii) oraz problemami przy ustawianiu wanny. Najlepiej będzie więc wybrać konkretny model i podać jego parametry wykonawcy instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Dla wielu osób istotną wadą będzie też to, że wanna wolnostojąca nie sprzyja utrzymaniu idealnej czystości w łazience. Wokół wanny zawsze zbiera się sporo wody, a więc jeśli jesteś pedantką, to dobrze się zastanów, czy to na pewno dobry pomysł.
Nie zapominajmy również o tym, że wanna wolnostojąca jest wyraźnie droższa od tej do zabudowy. Cóż, za spełnianie marzeń czasami trzeba słono zapłacić.