Pchły w domu! Jak się ich pozbyć?

Mateusz Rąbalski
17.01.2019

Pchły to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli zwierząt wychodzących – szczególnie psów i kotów. Owady te są wyjątkowo uciążliwe, a do tego groźne. Mogą przenosić choroby, spowodować znaczne pogorszenie nastroju u pupila czy wywołać nieprzyjemne reakcje skórne u ludzi. Dlatego wiedząc, że w domu pojawiły się pchły, nie można tego bagatelizować i należy zacząć działać.

Jak rozpoznać, że w domu są pchły?

Świadczące o tym sygnały są trudne do przeoczenia. Zwykle pierwsze objawy zapchlenia zdradza zwierzę, które jest nosicielem tych owadów. Pies czy kot energicznie się drapie, może także się podgryzać i wyrywać sobie sierść. Z czasem doprowadzi to do poważnych powikłań dermatologicznych. Zwierzęta zaatakowane przez pchły stają się osowiałe, odmawiają jedzenia, unikają kontaktu z człowiekiem.

Jeśli zauważysz takie objawy, to koniecznie przyjrzyj się miejscom, w których najczęściej można znaleźć pchły. Jest to przede wszystkim legowisko zwierzaka. Gdy wytężysz wzrok, prawdopodobnie zauważysz maleńkie, skaczące owady. Wówczas nie ma już żadnych wątpliwości, że w domu pojawiły się pchły i trzeba zacząć z nimi walczyć.

Do sprawy trzeba podejść kompleksowo

Nie wystarczy więc tylko pozbyć się pcheł z sierści pupila. Musisz zacząć od dokładnego zdezynfekowania miejsc ich bytowania. Psie lub kocie legowisko koniecznie powinno trafić do pralki (wybierz program z wysoką temperaturą). Wszystkie przedmioty, z którymi miał kontakt pupil, muszą zostać dokładnie umyte wodą z octem. Dywany warto oddać do czyszczenia mechanicznego. Tapicerowane meble z kolei traktujemy specjalnym preparatem na pchły, który zapobiega rozwojowi larw w dorosłe osobniki.

Następnie zabieramy się za porządne odkurzanie. Atak pcheł to dobra okazja, by przeprowadzić w domu generalne porządki. Odsłoń zakamarki za szafkami kuchennymi, odsuń lodówkę, łóżka, komody, zdejmij listwy przypodłogowe. Wszędzie tam mogą gnieździć się pchły. Po odkurzeniu od razu wynieś worek do śmieci, by nie dopuścić do wydostania się z niego pcheł. Na koniec wszystkie podłogi i blaty w domu umyj wodą z octem i porządnie wywietrz wnętrze.

Na przyszłość pamiętaj, że największym czynnikiem ryzyka pojawienia się pcheł w domu jest Twój zwierzak. Dlatego skrupulatnie dbaj o jego higienę, a także zabezpieczaj go przed pasożytami – służą do tego chociażby specjalne środki w postaci olejków czy sprejów, a także obroże przeciwpchelne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie