Sprawdź, jak zrobić własny żel antybakteryjny

Jerzy Biernacki
19.07.2021

Przywykliśmy już do tego, że musimy bardzo dbać o higienę rąk oraz czystość przedmiotów, których dotykamy – zwłaszcza tych domowych. Najlepiej sprawdzają się do tego żele antybakteryjne i antywirusowe, których zakup może jednak istotnie obciążać nasz budżet. Na szczęście taki żel z powodzeniem można wykonać samodzielnie – będzie równie skuteczny, jak ten ze sklepu czy z apteki. Dowiedz się, jak zrobić własny żel antybakteryjny w kilku prostych krokach i z rzeczy, które bez problemu kupisz w zwykłym sklepie lub znajdziesz w swojej kuchni.

Co będzie Ci potrzebne?

Zacznijmy może od listy składników, których użyjemy do zrobienia domowego żelu antybakteryjnego. Podstawą będzie oczywiście alkohol o stężeniu co najmniej 90% (alkohol będzie rozcieńczony, dlatego np. 60-procentowy odpada). Może to być zarówno etanol, jak i izopropanol, w zależności od tego, co łatwiej będzie Ci zdobyć.

Aby żel nie wysuszał dłoni, warto zadbać o dodanie do niego składnika nawilżającego. Tę funkcję świetnie wypełni żel aloesowy, który jest tani i być może masz go nawet w domu – wiele kobiet używa go po myciu naczyń.

Jeśli chcesz, aby żel antybakteryjny domowej roboty ładnie pachniał, dodaj do niego olejek zapachowy – może być na przykład taki z drzewa herbacianego czy lawendowy. To już wszystko. Teraz możemy już przejść do właściwego etapu wykonania własnego żelu antybakteryjnego.

Od czego zacząć?

Najpierw przygotuj sobie pojemnik, najlepiej plastikowy, o pojemności 250 mililitrów. Mniej więcej tyle żelu przygotujesz za jednym razem. Wszystkie składniki musisz zmieszać, zachowując przy tym odpowiednie proporcje:

  • ¾ alkoholu
  • ¼ żelu aloesowego
  • Kilka kropli olejku – pamiętaj, aby z nimi nie przesadzać, bo za duża ilość olejku może osłabić działanie żelu

Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników żel jest już gotowy do użycia. Przełóż go do pojemnika na przykład po mydle w płynie, aby łatwiej się z niego korzystało. Taki żel nadaje się do stosowania przez całą rodzinę, również dzieci. Nie musisz dodawać do niego żadnych konserwantów – o jego trwałość zadba alkohol.

Zwracamy natomiast uwagę na to, że żel antybakteryjny nie jest 100% alternatywą dla mycia rąk wodą z mydłem. Nie rezygnuj więc z tego i wpajaj dzieciom, że powinny często myć rączki – nie tylko przed i po posiłku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie