Jeśli właśnie jesteś na etapie urządzania nowego mieszkania lub powoli szykujesz się do remontu, z pewnością masz już kilka pomysłów na to, jaki styl chcesz wprowadzić do odnowionego wnętrza. Jedną z ciekawszych propozycji jest styl rustykalny. Kontrowersyjny, nie taki oczywisty, ale przy tym bardzo wyrazisty. Ze stylem rustykalnym jest jednak ten kłopot, że – w przeciwieństwie do chociażby stylu skandynawskiego – nie jest uniwersalny pod względem estetycznym, czyli po prostu nie każdemu się podoba. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tym kierunku w designie, zanim się na niego zdecydujesz.
Styl rustykalny kojarzy się z czymś staromodnym, choć spokojnie można go zastosować także w bardzo nowoczesnym wnętrzu. Trzeba jednak pamiętać o naczelnej zasadzie: wybieramy wyłącznie naturalne materiały wykończeniowe i dekoracyjne. W designie rustykalnym nie ma miejsca na sztuczne produkty, przesadną dekoracyjność, epatowanie kolorami i tworzenie kontrowersyjnych zestawień estetycznych – to całkowite przeciwieństwo chociażby stylu boho.
Wnętrze urządzone w stylu rustykalnym powinno więc zachwycać naturalnością, a przy tym wysoką jakością użytych materiałów. Stawiamy na drewno, wełnę, len, ceramikę, ale też bardzo modny metal. Ten kierunek w designie bardzo dobrze kooperuje ze stylem industrialnym, dlatego spodoba się osobom preferującym oszczędny, surowy wystrój.
Jeśli chodzi o kolorystykę wnętrza, to tutaj także muszą dominować barwy natury. Najlepszym wyborem zawsze będzie biel, która tworzy piękne tło dla drewnianych mebli, podłóg czy elementów dekoracyjnych z kamienia, stali, naturalnych tkanin. Można również zdecydować się na różne odcienie brązów, ale zdecydowanie unikamy jaskrawych, szczególnie pastelowych kolorów.
Rada
W designie rustykalnym obowiązuje trend, aby wnętrze mieszkania czy domu wyraźnie nawiązywało do bezpośredniego otoczenia budynku – czyli na przykład lasów czy pól uprawnych.
Podstawowym problemem związanym ze stylem rustykalnym jest to, że bardzo trudno jest go modyfikować w czasie. Jeśli więc zdecydujesz się na ten kierunek, to raczej ciężko będzie Ci w przyszłości wprowadzić elementy z zupełnie innego stylu, które nie będą się „gryzły” z detalami rustykalnymi. Pisząc prościej: jest to design bardzo zaborczy, wymagający 100% konsekwencji.
Ponadto nie zapominajmy, że wprowadzenie stylu rustykalnego do wnętrza jest… bardzo kosztowne. Naturalne materiały, w tym meble i dekoracje, kosztują krocie, stąd musisz się dobrze zastanowić, czy na pewno stać Cię na taki design.