W Twoim ogrodzie zamieszkał jeż? Nie przepędzaj go!

Mateusz Nowak
31.10.2018

Właściciele ogrodów bardzo często spotykają w nich dzikich lokatorów. O ile wizyta kreta czy nornicy zwykle kończy się niezłym bałaganem, o tyle jeż jest jak najbardziej pożądanym gościem. Jeśli go zauważysz, nie wpadaj w panikę i absolutnie nie próbuj bo przepędzać. To sympatyczne zwierzątko jest sprzymierzeńcem każdego ogrodnika. Dowiedz się, jakie korzyści dla Twojego ogrodu przynosi bytowanie w nim jeża.

Czym żywi się jeż?

Jeśli odruchowo pomyślałaś, że jabłkami i innymi owocami, to jesteś w błędzie. W rzeczywistości jeże są mięsożerne i żywią się innymi przedstawicielami świata fauny. Głównym składnikiem pożywienia jeża są owady, ślimaki, żaby, jaszczurki, a nawet węże, małe gryzonie czy ptasie jaja. Jak łatwo się domyślić, wiele spośród tych zwierząt jest szkodnikami ogrodów.

Mając w ogrodzie jeża, możesz więc spać spokojnie. Zwierzak z pewnością nie zniszczy Twoich upraw, nie będzie podgryzać roślin. Uchroni je natomiast przed zagrożeniem ze strony np. owadów czy ślimaków, co jest bardzo korzystne.

Pamiętaj!

Jeż jest zwierzęciem częściowo chronionym, dlatego nawet jeśli nie odpowiada Ci jego towarzystwo, nie możesz go zabić. W grę wchodzi jedynie wyłapanie nieproszonego gościa i przeniesienie go w inne miejsce, np. do parku.

Jak zachęcić jeża do bytowania w ogrodzie?

Przede wszystkim nie jest łatwo stwierdzić, że jeż rzeczywiście zamieszkał w ogrodzie. Te zwierzęta prowadzą typowo nocny tryb życia i wychodzą na żer dopiero po zmroku. Zimą natomiast zapadają w stan hibernacji, który może trwać nawet 7 miesięcy.

Największe szanse na towarzystwo jeża mają właściciele ogrodów naturalnych, a więc nie tych urządzonych pod sznurek. Te zwierzaki preferują bytowanie w miejscach odosobnienia, gdzie czują się bezpiecznie. Lubią wysokie trawy, nieużytki, przestrzenie pod rozłożystymi krzewami, bardzo chętnie zamieszkują w stosach liści i odpadkach roślinnych. Jeśli chcesz stworzyć jeżowi świetne warunki do życia i zachęcić go do pozostania w ogrodzie, wykonaj dla niego domek np. połamanych gałęzi krzewu.

Pamiętaj przy tym, że naturalnym wrogiem jeża jest pies. Co prawda Twój pupil raczej nie będzie zainteresowany zjedzeniem zwierzaka, ale może go solidnie nastraszyć i tym samym zmusić do wyprowadzki. Dlatego jeśli wiesz, że w Twoim ogrodzie zamieszkał jeż, nie wypuszczaj psa luzem, co mogłoby też być dla niego niebezpieczne (ryzyko poranienia sobie pyska czy łap o ostre kolce).

Podsumowując: jeż w ogrodzie to prawdziwe szczęście. Nie ma potrzeby dokarmiania zwierzaka, bo sam świetnie poradzi sobie ze znalezieniem pożywienia. Nie przepędzaj go, nie gnęb, daj mu święty spokój. Na pewno Ci się za to odwdzięczy.

Artykuł opracowano przy współpracy ze sklepem EMAKO – w którym znajdziesz ciekawe akcesoria ogrodowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie