Wybór szkoły podstawowej to bardzo odpowiedzialna decyzja, którą muszą jednostronnie podjąć rodzice. Oczywiście podstawowym kryterium pozostaje rejonizacja, natomiast rodzice mają prawo posłać dziecko do zupełnie innej placówki. Jeśli macie starszą pociechę, która od kilku lat chodzi już do konkretnej szkoły, to młodsze dziecko również powinno do niej pójść. Co za tym przemawia? Sprawdź te argumenty.
Szkoła musi przede wszystkim odpowiadać dziecku, natomiast rodzice też będą mieć z nią regularny kontakt. Jeśli dotychczas nie narzekałaś na placówkę, do której uczęszcza starsza pociecha, to chyba nie ma sensu kombinować – młodsze dziecko także powinno do niej pójść, co zaoszczędzi Ci sporo stresu.
To najważniejszy argument. Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromnym przeżyciem i wiąże się ze stresem. Jeśli dziecko może tutaj liczyć na wsparcie ze strony starszego rodzeństwa, to ten trudny etap przejdzie suchą stopą.
Wiedząc, że wszystkie Twoje dzieci uczęszczają do tej samej szkoły i mają na siebie oko, nie będziesz się tak bardzo przejmować swoim pierwszakiem. Dodatkowo możesz być spokojna o bezpieczny powrót dzieci do domu – oczywiście dopiero wtedy, gdy młodsze będzie już mogło samodzielnie opuszczać placówkę.
Jest praktycznie pewne, że młodsze dziecko będzie mieć dokładnie tych samych nauczycieli – a przynajmniej w większości. Dzięki temu może być mu nieco łatwiej, ponieważ starsze rodzeństwo przekaże mu różne tajemnice i podzieli się swoimi doświadczeniami.
Mając dzieci w tej samej szkole możesz jeszcze mocniej zaangażować się w życie placówki i zgromadzonej wokół niej społeczności. To świetny sposób na zawarcie nowych znajomości, które mogą w przyszłości owocować (np. odbieranie dzieci ze szkoły na zmianę).