Gdy dziecko zmienia żłobek na przedszkole: jak ułatwić mu ten trudny okres?

Maciej Piwowski
21.07.2020

Panuje, skądinąd słuszne, przekonanie, że dzieci „żłobkowe” dużo łatwiej adaptują się do nowej grupy w przedszkolu. Są już przyzwyczajone do wielogodzinnej rozłąki z rodzicami, ale z drugiej strony nie zapominajmy, że przedszkole – szczególnie znajdujące się w zupełnie innym miejscu – to dla malucha coś nowego, nieznanego, w konsekwencji też stresującego. Jako mama przyszłego przedszkolaka na pewno jesteś pełna obaw. Spokojnie, możesz wykorzystać kilka sposobów, dzięki którym Twoja pociecha łatwiej zaadaptuje się w nowym środowisku.

Znajome dzieci

Idealnie byłoby, aby dziecko poszło do przedszkola z kilkorgiem znajomych ze żłobka. Możesz więc zrobić wywiad wśród rodziców i podpytać, do jakich placówek poślą swoje dzieci. Jeśli jeszcze nie wybrałaś przedszkola dla dziecka, to w ten sposób możesz zyskać argument przemawiający za konkretną placówką. Maluchowi zawsze będzie raźniej, gdy pójdzie do przedszkola z koleżanką czy z kolegą ze żłobka.

Uświadomienie dziecka, czym jest przedszkole

Wielu rodziców uważa, że 3-letnie dziecko jest jeszcze za małe, aby „poważnie” z nim rozmawiać na takie tematy, jak funkcja przedszkola. Oczywiście, że nikt nie każe robić wykładów z zakresu poszczególnych stopni edukacji – śmiało możesz natomiast wytłumaczyć maluchowi, czym przedszkole różni się od żłobka, po co do niego idzie, co będzie tam robić itd. Używaj prostych słów i przedstawiaj przedszkole w kolorowych barwach, aby wzbudzić w dziecku ciekawość, odsuwając na bok naturalne lęki.

Wizyta zapoznawcza

Tutaj mówimy o dokładnie tym samym, co przechodziliście już przed posłaniem dziecka do żłobka. Większość przedszkoli organizuje krótkie wizyty zapoznawcze pod koniec sierpnia, aby dzieci miały możliwość wstępnego oswojenia się z nową placówką, zajrzenia w każdy kąt, poznania drogi do przedszkola i oczywiście opiekunek. Warto wziąć w tym udział, bo jest to świetny sposób na uświadomienie dziecka, że faktycznie nie będzie już dłużej chodzić do znanego sobie żłobka, ale przeniesie się do zupełnie innej placówki.

Na koniec pamiętaj o tym, aby pierwszy tydzień był nieco luźniejszy. Czyli: staraj się odbierać dziecko wcześniej, codziennie opóźniając odbiór o 20-30 minut. W tym celu warto też zarezerwować sobie urlop w pracy. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie