Jak wyjaśnić dziecku, czym jest śmierć?

Mateusz Rąbalski
19.01.2022

Śmierć w rodzinie to bardzo trudne przeżycie dla bliskich zmarłej osoby, również dla dzieci. Te najmłodsze mają o tyle trudno, że nie do końca rozumieją, co się właśnie stało i dlaczego nigdy więcej nie zobaczą np. ukochanej babci czy dziadka. Tutaj ogromna odpowiedzialność spada na rodziców, którzy powinni wyjaśnić dziecku, czym właściwie jest śmierć i jakie niesie ze sobą konsekwencje. Kilka podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Bądź szczera

Przede wszystkim nie popełnij klasycznego błędu, który polega na ukrywaniu przed dzieckiem faktu śmierci bliskiej mu osoby. Nie wymyślaj historyjek o tym, że babcia pojechała na wczasy, a dziadek do pracy za granicą. Dziecko doskonale zdaje sobie sprawę, że atmosfera w domu jest grobowa i oczekuje, że mu to wszystko wyjaśnisz.

Jeśli jesteście wierzący, to odwołaj się do tajemnicy wiary

W najlepszej sytuacji są rodzice, którzy wychowują dziecko w wierze katolickiej i teraz, w obliczu śmierci, mogą się odwołać do uniwersalnych prawd wiary. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zgodnie ze swoimi przekonaniami powiedzieć dziecku, że bliska osoba jest teraz w niebie, patrzy z góry na swoją rodzinę i uśmiecha się, bo jest jej dobrze, a w przyszłości wszyscy razem znów się spotkamy.

Zaspokój dziecięcą ciekawość

Nie obrażaj się na dziecko, gdy zapyta o rzeczy dla Ciebie szokujące – ono po prostu jeszcze nie rozumie, czym jest śmierć. Cierpliwie odpowiadaj więc na pytania o to, czy np. „ciało śmierdzi”, czy „spalenie ciała nie boli”, czy „ciało będzie zjedzone przez robaki”, czy „w trumnie nie jest zimno” itd.

Wytłumacz, jak wygląda pogrzeb i po co się go organizuje

Szczególnym momentem dla dziecka będzie właśnie pogrzeb, czyli zupełnie nowe dla niego doświadczenie. Krok po kroku omów z pociechą poszczególne etapy pogrzebu, wytłumacz też, czym właściwie jest ta uroczystość, dlaczego wszyscy będą płakać, jak wygląda akt złożenia ciała lub prochów do grobu itd.

Zabierz dziecko na cmentarz, gdy opadną najsilniejsze emocje

Zwykle po około tygodniu od pogrzebu ponownie odwiedzamy grób, aby go uporządkować z wieńców i wiązanek oraz zacząć planowanie wykonania nagrobka. To dobry moment, by zabrać ze sobą dziecko i ze spokojem wyjaśnić mu, dlaczego pochowana osoba nie może „wyjść z grobu”. Pociecha prawdopodobnie dopiero w tej chwili uzmysłowi sobie, że ktoś jej bliski odszedł na zawsze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie