Gryzienie innych jest naturalnym etapem rozwoju dziecka. Zwykle gryźć zaczynają maluchy w wieku około 2 lat, co zawsze wprawia rodziców w konsternację. Trudno to zaakceptować, zwłaszcza jeśli pociecha gryzie inne dzieci w żłobku i pojawiają się skargi. Agresja może być jednak skierowana także w stronę rodzeństwa czy samych rodziców. Jak na to reagować? Czy można oduczyć dziecko gryzienia innych? Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, jest to typowy przejaw agresji. Około 2-letnie dziecko doskonale zdaje sobie sprawę, że gryząc sprawia innym ból. Początkowo może testować granicę przyzwolenia w zabawie, później natomiast staje się to sposobem na wyrażanie swojej złości czy odruchem obronnym. W pierwszej kolejności warto więc zaobserwować, w jakich sytuacjach dziecko zaczyna gryźć oraz czy reaguje na polecenie przestania.
Pół biedy, jeśli dziecko gryzie wtedy, gdy samo czuje się zagrożone – np. podczas zabawy z innym maluchem, który próbuje zdominować pociechę, wyrywa jej zabawkę czy sam rwie się do gryzienia. Gorzej, gdy dziecko gryzie nawykowo i samo w ten sposób próbuje doprowadzić do konfliktu. Może to świadczyć chociażby o tym, że pociecha się nudzi, potrzebuje bardziej urozmaiconej zabawy, szuka dodatkowych bodźców. Jest to klasyczny sposób zwrócenia na siebie uwagi otoczenia.
O ile gryzienie w samoobronie nie jest raczej powodem do zmartwień i z czasem dziecko samo zaprzestanie tego „procederu”, o tyle nawykowe sprawianie innym bólu wymaga zdecydowanej reakcji ze strony rodziców. Pytanie tylko, co można zrobić, skoro mamy do czynienia z wciąż bardzo małym i nie do końca rozumnym dzieckiem?
Przede wszystkim rodzice nie mogą utwierdzać dziecka w przekonaniu, że robi dobrze. Śmianie się, bicie brawo, żartowanie sobie z tego jest złym pomysłem – dziecko uzna, że w sumie to nic złego się nie stało i może robić tak nadal.
Gdy zauważysz, że Twoje dziecko zabiera się do gryzienia innego malucha, rodzeństwa czy nawet Ciebie, natychmiast mu przerwij. Odwróć jego uwagę np. zabawką. Możesz także w prosty sposób wytłumaczyć pociesze, że robi źle.
W zdecydowanej większości przypadków potrzeba gryzienia pojawia się w momencie, gdy dziecko ma napad złości. Wykorzystaj to i zachęć pociechę do tego, by wyraziło swoje emocje w inny sposób. Możesz na przykład wziąć je na ręce, następnie postawić na podłodze i zaproponować, by tupnęło nóżką czy uderzyło dłonią w kanapę. To da upust niezdrowym emocjom, po czym dziecko wróci do zwykłej, bezpiecznej zabawy.