Wielu rodziców ma dylemat, kiedy jest ten moment, w którym dziecko może już samodzielnie chodzić do szkoły i wracać z niej do domu. Zależy to nie tylko od rozwoju intelektualnego dziecka, ale także od obowiązujących w Polsce przepisów, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa o ruchu drogowym, dzieci, które ukończyły 7 lat, mogą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych, w tym w drodze do szkoły. Dzieci młodsze, poniżej 7. roku życia, muszą być pod opieką osoby starszej o co najmniej trzy lata.
Policja przypomina, że choć dzieci powyżej 7. roku życia mogą samodzielnie chodzić do szkoły, to rodzice, opiekunowie i nauczyciele powinni nadal dbać o ich bezpieczeństwo.
Zanim dziecko zacznie samodzielnie chodzić do szkoły, rodzice powinni ustalić z nim podstawowe zasady, takie jak godziny wyjścia i powrotu oraz sposoby kontaktowania się w nagłych sytuacjach. Warto również upewnić się, że dziecko potrafi samodzielnie otwierać i zamykać mieszkanie oraz prawidłowo przechowywać klucze.
Decydując się na pozwolenie dziecku na samodzielne chodzenie i wracanie ze szkoły, warto również wyposażyć je w telefon komórkowy – niekoniecznie w smartfon.
Dzieci mogą samodzielnie poruszać się rowerem po drodze publicznej dopiero po ukończeniu 10. roku życia i uzyskaniu karty rowerowej lub po ukończeniu 18 lat (gdy posiadają dowód osobisty).
Młodsze dzieci mogą jeździć na rowerze tylko pod opieką dorosłych, z czego wielu rodziców, szczególnie nastolatków, z pewnością nie zdaje sobie sprawy.