3 biznesowe newslettery, 3 seriale i 3 podcasty, dzięki którym wniesiesz swój Business English na wyższy poziom

Antoni Kwapisz
12.12.2022

Popyt na pracowników posługujących się językiem angielskim rośnie. Według portalu Pracuj.pl aż jedna trzecia wszystkich ogłoszeń o pracę wymaga znajomości języka. Co ciekawe, badania pokazują, że znajomość co najmniej dwóch języków zwiększa nasze zarobki średnio o 11 do 35%! Nic dziwnego, że rośnie też zainteresowanie nauką Business English wymaganego w korporacyjnych kontaktach. Jak można zobaczyć w Google Trends, fraza ta w ciągu ostatniego roku zyskała na popularności ponad trzykrotnie.

Nie ma lepszego sposobu na naukę angielskiego języka biznesowego niż otoczenie się nim! Co jednak, jeśli nie masz jeszcze plum job w międzynarodowej korporacji, nie chodzisz co poniedziałek na board meetings, nie szukasz loopholes w umowach z kontrahentami i nie masz okazji do biznesowego networkingu? Tu przydadzą się inne metody.

Newslettery biznesowe 

Badania pokazują, że czytanie oryginalnych tekstów w języku angielskim ma ogromny wpływ na poszerzanie naszego słownictwa. Dorośli czytający dużo mają ponad 2 razy większy zasób słów od osób, które nie czytają – dla osób w wieku 32 lat różnica ta wynosi prawie 20 tysięcy słów!

Śledzenie choćby jednego odpowiedniego newslettera o biznesie, gospodarce, nowych technologiach czy rynkach finansowych to pieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Z jednej strony jesteś na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie,  z drugiej – w każdym mailu znajdzie się minimum jedno słówko, które zmusi Cię do sięgnięcia po słownik. Oto 3 newslettery, które polecamy zasubskrybować w ciemno:

Forbes

Kawał wartościowej wiedzy merytorycznej i mnóstwo biznesowych zwrotów czy słówek, które wzbogacą Twój prywatny słownik języka angielskiego. Magazyn Forbes, którego strona internetowa miesięcznie generuje ponad 130 milionów odsłon, oferuje nam kilka newsletterów. Wśród nich jest również ten najpopularniejszy, wysyłany każdego poranka newsletter Daily Dozen. Co znajdziesz w środku? Świeżą porcję breaking news oraz top takeaways od najlepszych dziennikarzy i ekspertów na świecie. A jeśli chcesz dowiedzieć się, czym w praktyce są buyout, dealmaking czy briefing, zasubskrybuj pozostałe newslettery od Forbesa.

Business Insider

Insider Today – newsletter internetowego magazynu Business Insider (około 133 miliony odsłon witryny miesięcznie) to przystępny sposób na odkrywanie nowinek ze świata biznesu, czy lifestyle’owych porad od największych entrepreneurs, o których rozpisują się media. Jeśli chcesz rzucić okiem na latest reports i posłuchać soundbites z najświeższych wydarzeń – kliknij sign up i bądź na bieżąco. 

The Economist

Trzy newslettery od The Economist (The Economist News, The Economist this week i The Economist Story) to gratka każdego, kto chce poznać w praktyce znaczenie słowa handpicked. Codzienna lub cotygodniowa porcja starannie wyselekcjonowanej wiedzy na temat współczesnej ekonomii (i nie tylko) podana w elegancki sposób zachęca do zgłębiania tematu. Gwarantujemy, że po lekturze zaledwie kilku maili będziesz mieć w małym palcu świat wielkich korporacji, poczynając od największych big fish.

Seriale

Mówi się, że jeśli znajdziesz coś, co sprawia Ci przyjemność i zaczniesz na tym zarabiać, nigdy nie przepracujesz choćby jednego dnia. Podobnie jest z oglądaniem dobrych seriali. Jeśli zwroty i słówka po angielsku opanujesz ze szklanego ekranu, nauka języka w tradycyjny sposób przestanie być konieczna. 

Naukowcy z Instytutu Psycholingwistyki im. Maksa Plancka w Nijmegen udowodnili, że oglądanie telewizji z oryginalnymi napisami sprzyja przyswajaniu nowych słówek i uczeniu się poprawnej wymowy. Oto 3 polecane przez nas tytuły, które musisz zobaczyć, jeśli planujesz podszlifować swój Business English. A przy okazji dobrze się bawić.

Sukcesja

Jeżeli chcesz poznać nowe niewybredne żarty i opanować tysiące odmian słowa na f.., to Sukcesja (HBO Max) będzie dla Ciebie fantastycznym miejscem do nauki języka angielskiego. Na całe szczęście walory edukacyjne tego serialu na samych przekleństwach się nie kończą. Opowieść o bogatej rodzinie Royów i ich zawodowych perypetiach to kopalnia biznesowych zwrotów, kawał solidnego kina oraz prosty test, by sprawdzić, czy w Business English jesteś już advanced, czy raczej nadal green. 

W garniturach 

Każdy fan seriali powie, że jeśli chcesz nauczyć się nazw chorób czy skomplikowanych procedur medycznych, warto odpalić Grey’s Anatomy. Jeżeli natomiast chcesz się podszkolić ze slangu prawniczego i rozróżniać słowa attorney, lawyer oraz barrister, wiedzy szukaj w serialu Suits (Netflix). Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim? Odpal pilot serialu, w którym Harvey Specter przeprowadza takową z Mikiem Rossem. Ostrzegamy: niektóre ze słów, które padają w odcinku, pozostaw lepiej na czas, kiedy będziesz mieć już nieco bardziej zażyłe relacje z przyszłym pracodawcą. 

Dolina Krzemowa

Królowie komedii z Silicon Valley (HBO Max) to gwarancja niemałej dawki humoru, technologicznej wiedzy i dużej porcji angielskich zwrotów związanych ze światem biznesu i IT. Dowiesz się z niego, czym są Three Comma Club czy CEO Coaches, ale też w praktyce poznasz mnóstwo amerykańskich slangowych wyrażeń. Jeśli Ty również planujesz w przyszłości podbić Dolinę Krzemową, nie możesz pominąć tego tytułu. 

Podcasty

Podcasty są dziś jednym z najszybciej rozwijających się mediów internetowych. Do regularnego słuchania podcastów przyznaje się ponad 40% Polaków. Co ciekawe, na liście najpopularniejszych tytułów w Polsce znajdują się również audycje anglojęzyczne. Nic dziwnego – to właśnie w tym języku tworzona jest większość podcastów na całym świecie. Naukowcy litewskiego Uniwersytetu Michała Römera zauważyli, że aż 76% badanych osób słuchających podcasty w obcym języku wykazało zwiększoną motywację do nauki oraz czerpało przyjemność z takiej formy przyswajania wiedzy.

 Jednym z największych plusów słuchania biznesowych podcastów w języku angielskim jest to, że możesz je odpalić, gdziekolwiek tylko chcesz i robić przy tym cokolwiek zechcesz, a wiedza (i nowe słówka) sama wchodzą do głowy. Na Twoją szczególną uwagę zasługują:

TED Talks Daily

Jeśli chcesz wiedzieć, co w biznesowej trawie piszczy i dokąd zmierza nasz świat, podcast Ted Talks Daily to strzał w dziesiątkę. Nie bez powodu w krajach anglojęzycznych zajmuje średnio 7. miejsce w rankingach najlepszych podcastów edukacyjnych. Będziesz tu mieć okazję posłuchać, co mają do powiedzenia najwięksi CEO, innowatorzy i przedsiębiorcy z różnych państw oraz – przy okazji – jakim słownictwem operują. Ten podcast jest prawdziwym food for thought, a dzięki prostym analogiom i metaforom zdobędziesz wartościową wiedzę podaną w sposób zrozumiały nawet dla non-native speakers.

Meet The Leader 

Podcast Meet The Leader od World Economic Forum to przestrzeń, w której możesz na żywo posłuchać, co w rozmowach one-on-one mają do powiedzenia najwięksi change makers tego świata. W tych odcinkach usłyszysz między innymi, jakie innowacje wprowadzili tacy giganci, jak Microsoft, Phillips czy Slack, a także czym są supply chain, storm of challenges czy political upheaval. To świetne źródło nie tylko nowych słówek czy wyrażeń, ale też wiedzy o świecie. Podcast mieści się w 5% najczęściej słuchanych tytułów na świecie.

Odd Lots 

W podcaście Odd Lots Joe Weisenthal i Tracy Alloway z Bloomberg zagłębiają się w złożone problemy i analizują najnowsze zmiany na rynku, rozmawiając z ludźmi ze świata biznesu, ekonomii oraz finansów. Te wywiady to również solidna porcja wiedzy o biznesie zaserwowana od strony praktycznej (nie bez powodu audycja zajmuje 5. miejsce na liście najpopularniejszych podcastów biznesowych w USA!). Z podcastu Odd Lots dowiesz się bowiem, jakie są basic threats w prowadzeniu dużej firmy, czym jest popularne w ostatnim czasie zjawisko gig economy, a także dlaczego cały glob doświadcza właśnie surge in prices. 

Jeśli się uczyć, to tylko z przyjemnością! W końcu w świecie zdominowanym przez multitasking, rat race i hustling, umiejętność łączenia zabawy z ciężką pracą jest na wagę złota.

Zestawienie zostało przygotowane przez platformę do nauki języków online, Preply.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie