Co to jest kolposkopia?

Jerzy Biernacki
04.01.2023

Kolposkopia jest jednym z badań, jakie wykonywane są w gabinecie ginekologicznym. W jakich sytuacjach jest przeprowadzane? Na czym polega i jak się do niego przygotować?

Kolposkopia - co to takiego i na czym polega?

Kolposkopia pozwala ginekologowi na precyzyjna ocenę dolnego odcinka dróg rodnych kobiety - sromu, pochwy, szyjki macicy w części pochwowej. Badanie ma wiele zalet. Jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjentki. Z powodzeniem można je wykonać również u ciężarnych. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut.

Największe znaczenie diagnostyczne, kolposkopia zyskuje w diagnostyce zmian przednowotworowych szyjki macicy. Dużą zaletą jest wysoka czułość badania, pozwalająca lekarzowi odróżnić zmiany potencjalnie łagodne i złośliwe.

Kolposkop to specjalne urządzenie, pozwalające dokładnie ocenić zmiany. Jest ono skonstruowane w taki sposób, aby lekarz miał do dyspozycji właściwe oświetlenie oraz możliwość powiększenia poszczególnych fragmentów badanego odcinka. Urządzenie pozwala uzyskać nawet 50-krotne powiększenie. Uzyskany obraz w trójwymiarze dokładnie uwidacznia nabłonek - jego barwę czy występujące w jego obrębie naczynia krwionośne, dzięki wykorzystaniu specjalnych filtrów i chemicznych odczynników.

Kiedy należy wykonać kolposkopię?

Gdy u pacjentki wykonywane badanie cytologiczne wykaże nieprawidłowości, wówczas lekarz może podjąć decyzję o konieczności wykonania kolposkopii. Lekarz może skierować kobietę na szczegółowe badanie także wtedy, gdy podczas rutynowego badania ginekologicznego zaobserwuje niepokojące zmiany, wymagające szczegółowej oceny.

Znaczenie diagnostyczne badanie zyskuje w przypadku podejrzenia rozwoju choroby nowotworowej, ale także w diagnostyce wybranych infekcji, w tym zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Kolposkopia jest pomocna również w sytuacjach, gdy u pacjentki pojawiają się krwawienia, występujące po współżyciu.

Jak przebiega badanie?

Badanie kolposkopii wykonywane w gabinecie Femimea przeprowadzane jest na tradycyjnym fotelu ginekologicznym. Pacjentka musi zdjąć odzież od pasa w dół. Badanie rozpoczyna się od umieszczenia w pochwie wziernika. W pierwszej kolejności ocenie podlegają narządy rodne. Jeśli jest taka konieczność lekarz może pobrać wymaz lub próbkę do badania cytologicznego, jeszcze przed rozpoczęciem badania.

Podczas badania urządzenie nie dotyka ciała kobiety, jest umieszczany przez lekarza ok. 20 cm od przedsionka pochwy. Dzięki oświetleniu możliwe jest dokładne ocenienie pochwy i sromu, tarczy szyjki macicy i zewnętrznego ujścia kanału szyjki. Aby uzyskać rzetelny obraz z pochwy usuwana jest wydzielina. Następnie badany obszar poddawany jest oczyszczeniu solą fizjologiczną i ponownie oceniany, po wykorzystaniu płynnych odczynników i specjalnych filtrów.

Jak przygotować się do badania kolposkopii?

Przygotowanie do kolposkopii wygląda podobnie jak do tradycyjnego badania. Pacjentka powinna zrezygnować ze współżycia, już ok. 24-48 godzin przed badaniem. Nie można też stosować leków dopochwowych. Optymalną sytuacją jest możliwość wykonania badania w pierwszej połowie cyklu, najlepiej tuż po zakończeniu krwawienia.

Zapraszamy do Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea na Bielanach Wrocławskich gdzie ginekolodzy pobiorą cytologię i wymaz na HPV, a także wykonają badanie kolposkopii.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie