Współczesne gospodarstwo domowe jest uzależnione od energii w różnych formach. W naszej strefie klimatycznej wymagane jest zarówno ogrzanie mieszkania w miesiącach zimowych, jak i zapewnienie mu oświetlenia czy możliwości przygotowywania gorących posiłków. Wszystkie te potrzeby mogą spełnić zarówno dostawcy zewnętrzni, jak i - w coraz szerszym zakresie - sami konsumenci. Energia dla domu może być bowiem już teraz wytwarzana w dużej mierze w instalacjach, zlokalizowanych na jego terenie.
Umowa z zewnętrznymi dostawcami mediów energetycznych jest najprostszym sposobem na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania domostwa. Długoterminowe kontrakty z dostawcami prądu i gazu są obecnie na porządku dziennym. Ich zaletą jest przede wszystkim prostota i niskie koszty początkowe takiej inwestycji, sprowadzające się najczęściej do przygotowania przyłącza oraz zainstalowania odpowiedniego licznika.
Zdecydowaną wadą dostaw mediów przez zewnętrznych dostawców jest natomiast cena. W praktyce mowa tu o przedsiębiorstwach, których głównym celem jest osiągnięcie odpowiedniego poziomu własnych zysków. Potencjalnie należy również liczyć się z wahaniami ceny dostarczanej energii elektrycznej lub gazu.
Inną kwestią jest zapewnienie ogrzewania domu. Najczęściej spotykane w naszym kraju tradycyjne kotły węglowe są rozwiązaniem niezbyt ekologicznym, a rosnące ceny opału powodują, że również coraz bardziej nieopłacalnym.
Powyższe czynniki powodują, że wiele osób decyduje się obecnie na produkcję energii we własnym gospodarstwie domowym. Głównym źródłem jej pozyskiwania są instalacje fotowoltaiczne. Rozwiązanie to ma kilka podstawowych zalet:
Możliwe jest również wykorzystanie tak wytworzonej energii dla domu do jego ogrzewana - służyć temu mogą na przykład pompy ciepła, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie energii do ogrzewania z powietrza lub wody, przy niewielkim dodatkowym zużyciu energii elektrycznej. W sytuacji gdy ta ostatnia jest produkowana przez nas - ,możliwe jest uzyskanie praktycznie darmowego ogrzewania.
Artykuł partnera