Ile powinno trwać narzeczeństwo?

Piotr Kowalczyk
07.12.2022

Wiele par decyduje się na wspólne życie bez ślubu, ale są też osoby, dla których tradycja i związek małżeński mają duże znaczenie. Niektórzy zaczynają przygotowywać wesele tuż po zaręczynach, a inni są zwolennikami długiego okresu narzeczeństwa. Z biegiem lat zmieniły się poglądy na to, ile czasu od przyjęcia oświadczyn mają narzeczeni, aby stanąć na ślubnym kobiercu. Dziś nikt nikogo nie zmusza do krótkiego narzeczeństwa i szybkiego ślubu, dlatego trudno określić idealny moment na wypowiedzenie przysięgi małżeńskiej.

Narzeczeństwo kiedyś i dziś

Definicja narzeczeństwa odwołuje się m.in. do staropolskiego słowa "narzec". Oznaczało ono obiecać, przyrzec. Między innymi dlatego dawniej zarówno zaręczyny, jak i czas przygotowań do ślubu miały tak duże znaczenie.

W XIX wieku popularne były tzw. zrękowiny. Wtedy to para, która chciała spędzić ze sobą resztę życia, kładła dłonie na bochenku chleba – miało to przynieść im szczęście. Następnie przyszły mąż wręczał ukochanej pierścionek i wkładał go na jej dłoń. Gest ten rozpoczynał okres narzeczeństwa, które trwało pół roku i dłużej.

Długość okresu narzeczeństwa nie zmieniła się do czasów II wojny światowej. Zaręczyny w gronie rodziny, po wcześniejszej zgodzie rodziców poprzedzały zaloty młodego mężczyzny. Narzeczeni spotykali się zawsze w domu, w którym mieszkała przyszła panna młoda. Zakochani mogli też wychodzić razem do teatru, kina, wspólnie udawać się na wizyty towarzyskie. Zamieszkiwanie razem było zabronione.

Status narzeczeństwa zmienił się po wojnie. Wielu młodych ludzi uważało je za przeżytek – sądzili oni, że nie jest ono potrzebne do tego, aby stworzyć udany związek małżeński. Pary brały szybki ślub niedługo po zaręczynach. Niektórzy od razu decydowali się na małżeństwo i pomijali tradycyjne oświadczyny.

James Bond a moda na pierścionki zaręczynowe z diamentami

Jednocześnie w 1947 roku firma De Beers Consolidated Mines rozpowszechniła slogan "diamenty są wieczne". To hasło reklamowe, które zdobyło popularność dzięki jednemu z filmów o Jamesie Bondzie, sprawiło, że nastała trwająca do dziś moda na pierścionki zaręczynowe z diamentami. Również w ofercie Domu Jubilerskiego A&A najwięcej pierścionków zaręczynowych (https://domjubilerski.aia.pl/27-pierscionki-zareczynowe) jest z brylantami (551) oraz z diamentami (84).

Obecnie niektórzy narzeczeni zwlekają ze ślubem nawet klika lat. Niekiedy jest to spowodowane brakiem własnego mieszkania, a innym razem wygodą – są tacy, dla których narzeczeństwo jest stanem "idealnym".

Jak długo powinien trwać okres narzeczeństwa?

Długie narzeczeństwo – jakie ma wady?

Długie narzeczeństwo może zmęczyć przyszłych państwa młodych. Jeśli zwlekają oni z zawarciem małżeństwa ze względu na planowanie wystawnej, dużej, drogiej imprezy, to same przygotowania mogą być powodem konfliktów, napięć i stresu.

Niektórzy twierdzą też, że odkładanie na bok myśli o ślubie może osłabić uczucie, a nawet oznaczać, że para nie jest pewna swojej decyzji i tak naprawdę nie chce stawać przed ołtarzem.

Krótkie narzeczeństwo – dla kogo?

Krótkie narzeczeństwo i szybki ślub mogą zaskoczyć rodzinę. Ci, którzy nie myślą o wyprawieniu hucznego wesela, wolą raczej skromne przyjęcie oraz są pewni swoich uczuć, nie powinni zwlekać z zawarciem małżeństwa dłużej niż kilka miesięcy. To dostatecznie dużo czasu, aby wysłać zaproszenia rodzinie, dopilnować kwestii dotyczących podróży poślubnej, sukni panny młodej i pierwszego tańca świeżo upieczonej żony z mężem.

Organizacja szybkiego ślubu może wiązać się jednak z wyższymi kosztami. Dlatego decydują się na niego pary, które mają do dyspozycji większy budżet. Ponadto niektórzy przyszli małżonkowie mają już wspólne mieszkanie i żyją ze sobą od dłuższego czasu – w tej sytuacji krótkie narzeczeństwo może być najlepszym wyborem.

Jaki jest optymalny czas trwania narzeczeństwa? Podsumowanie

Wraz z zaręczynami zaczyna się piękny okres, podczas którego młodzi ludzie przyzwyczają się do myśli bycia małżeństwem, planują ślub, miesiąc miodowy, a nawet to, ile będą mieć dzieci. Jego zwieńczeniem jest obietnica miłości złożona przed ołtarzem lub w urzędzie.

To, ile będzie trwało narzeczeństwo, często zależy od sytuacji życiowej, finansowej młodych ludzi. Jednak decydując się na zaręczyny, warto mieć już plan na przyszłość i określić – choćby w dużym przybliżeniu – datę ślubu i wesela.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie