Pierwsze objawy uzależnienia od narkotyków

Mateusz Nowak
27.08.2022

Wiele osób kojarzy narkotyki z kokainą lub marihuaną, czyli czymś nielegalnym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mnóstwo substancji uzależnia i mogą być one powszechnie dostępne. Od pierwszej dawki nie można się uzależnić, ale niestety często wystarczy ona do tego, aby zażyć kolejną, aż w końcu dojdzie do uzależnienia. Konieczne staje się sięganie po coraz większe dawki, aby uzyskać podobne doznania. Nałóg narkotykowy rozwija się stopniowo, zwykle osoby uzależnione eksperymentują z różnymi substancjami psychoaktywnymi, oddziałują one na układ nerwowy. Objawy uzależnienia dotyczą sfery zarówno psychicznej, jak i fizycznej.

Różne fazy uzależnienia od narkotyków

Od inicjacji do zaawansowanego uzależnienia jest dosyć długa droga. O pierwszej fazie można mówić w przypadku każdej osoby, która miała styczność z substancjami psychoaktywnymi, próbowała narkotyków. Niektóre osoby nie wpadają w uzależnienie, kończy się u nich na inicjacji. Negatywne doznania mogą skutecznie zniechęcić do ponownego sięgnięcia po środek psychoaktywny. Oczywiście nie brakuje również osób, które dalej próbują kolejnych narkotyków, eksperymentują z nimi. Nazywa się to drugą fazą uzależnienia od narkotyków. Oczywiście próbowanie może dotyczyć tego samego narkotyku. Najczęściej osoba uzależniona sięga po różne substancje psychoaktywne. Na tym etapie można jeszcze bez większych problemów skończyć z narkotykami, szczególnie jeśli ktoś uświadomi sobie związane z tym konsekwencje.

Niestety nie zawsze kończy się na eksperymentowaniu - jeśli nie zostanie przerwany nałóg, to można mówić o kolejnej fazie uzależnienia, która dotyczy używania i nadużywania. Charakterystyczne dla tej fazy jest sięgania po narkotyki w sytuacjach stresowych. Są remedium na zrelaksowanie się, ucieczką od problemów dnia codziennego. Osoba uzależniona ma przekonanie, że dzięki substancjom psychoaktywnym może odreagować. W tej fazie trudno już o ukrycie swojego uzależnienia od narkotyków. Pojawia się też szereg zaburzeń dotyczących przede wszystkim emocji i nastroju. W przypadku ostatniej fazy można już mówić o uzależnieniu pełnoobjawowym. Występuje ono w wyniku regularnego sięgania po narkotyki. Osoba uzależniona odczuwa wręcz przymus ich zażywania, fizyczny i psychiczny. Narkotyki stają się najważniejsze, narkoman chce je zdobyć za wszelką cenę. Pojawia się też szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych. Bez terapii uzależnień wyjście z nałogu przy uzależnienia pełnoobjawowym staje się niemożliwe.

Po czym poznać uzależnienie od narkotyków?

Sygnałem alarmowym jest nagła zmiana stylu życia przez osobę uzależnioną od narkotyków. Zaczyna otaczać się podejrzanymi znajomymi, spędzać sporo czasu poza domem. Unikanie rozmów i kontaktu wzrokowego, brak zainteresowania dotychczasowymi zajęciami, kłamanie i zachowania agresywne to kolejne charakterystyczne sygnały uzależnienia od narkotyków. Mogą ginąć pieniądze lub inne wartościowe rzeczy z domu. Niepokój powinny wzbudzić także objawy w postaci nagłego spadku masy ciała, braku apetytu, przekrwionych lub szklanych oczu, rozszerzonych lub zwężonych źrenic, braku energii, senności, nadmiernego uspokojenia, drżenia rąk lub całego ciała, przyspieszonego tętna, kołatania serca, nudności i wymiotów. Do psychicznych symptomów nadużywania narkotyków zalicza się niestabilność emocjonalną, splątanie i dezorientację, nadmierną czujność i podejrzliwość, niestabilne kontakty społeczne, skrajne wahania nastroju. Pojawiają się różne dolegliwości zdrowotne ze strony układu pokarmowego, napady lęku, urojenia, trudności w koncentracji, zaburzenia równowagi, powolny chód, pobudzenie ruchowe, problemy ze snem.

Negatywne skutki uzależnienia i konieczność leczenia

Narkotyki mają destruktywny wpływ na organizm, wyniszczają go od środka. Przy długoterminowym zażywaniu substancji psychoaktywnych występują krwawienia z nosa, chroniczny katar i suchy kaszel, problemy z uzębieniem, zmiany skórne. Organizm jest coraz słabszy, narkomanowi towarzyszą nudności i wymioty. Nadmiernie się poci, ma wahania temperatury ciała, skoki ciśnienia. Staje się podatny na infekcje, odczuwa bóle mięśniowe i kości. Wszystkie objawy nasilają się, gdy w krwiobiegu zmniejsza się zawartość substancji psychoaktywnej. Osoba uzależniona czuje silną potrzebę sięgnięcia po narkotyk, aby czuć przynajmniej chwilową ulgę, złudne złagodzenie szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Niestety jest to błędne koło, bo wyniszczenie organizmu postępuje. Leczenie narkomanii wymaga silnej woli, cierpliwości i chęci zmiany. W przypadku zaawansowanego uzależnienia z szeregiem objawów dotyczących sfery psychicznej i fizycznej nierzadko konieczna staje się hospitalizacja. Trzeba oczyścić organizm z toksyn, wesprzeć funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Niezbędna staje się kompleksowa terapia. Wdraża się leczenie farmakologiczne i psychoterapię.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie