Próchnica międzyzębowa: dowiedz się, jak jej zapobiec

Mateusz Rąbalski
11.05.2022

Próchnica jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Zmagają się z nią dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. Istnieje kilka różnych klasyfikacji i odmian próchnicy – jedną z nich jest próchnica międzyzębowa, która, jak sama nazwa wskazuje, rozwija się na powierzchniach między zębami. Jest ona efektem niedokładnej higieny jamy ustnej, która jednak – jak trzeba uczciwie przyznać – w przypadku przestrzeni międzyzębowych nie jest prosta.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym cechuje się próchnica międzyzębowa,
  • w jaki sposób zapobiega się i leczy próchnicę między zębami.

Próchnica to choroba, która może się rozwinąć u osób w każdym wieku. W pewnym stopniu jest ona uwarunkowana genetycznie, ale największy wpływ na występowanie próchnicy ma styl życia, a dokładniej – nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz spożywanie dużych ilości produktów bogatych w cukier. Jeśli pozostałości tych pokarmów nie są regularnie usuwane z jamy ustnej poprzez higienę, cukrem w nich zawartym żywią się bakterie. Produktem ubocznym metabolizmu drobnoustrojów są kwasy, które niszczą szkliwo i wywołują uszkodzenia tkanek zębów.

Istnieje wiele różnych klasyfikacji próchnicy. Ze względu na lokalizację wyróżnia się próchnicę szkliwa, zębiny oraz korzenia. U dzieci w wieku do lat 3 występuje próchnica wczesna, zwana również próchnicą butelkową, o dość dynamicznym przebiegu. Jeśli chodzi o przebieg procesu próchnicowego, wyróżniane są próchnica ostra, przewlekła oraz zatrzymana. Istnieje również podział ze względu na obraz kliniczny – tu w literaturze można znaleźć opisy próchnicy wtórnej, atypowej, kwitnącej, ukrytej oraz próchnicy międzyzębowej.

Początki próchnicy międzyzębowej łatwo przeoczyć…

Wiele osób podczas codziennej higieny jamy ustnej skupia się na najbardziej widocznych przednich powierzchniach zębów, zdecydowanie mniej uwagi poświęcając powierzchniom tylnym oraz przestrzeniom między zębami. Takie postępowanie to duży błąd! To właśnie pomiędzy zębami może się znajdować najwięcej resztek jedzenia oraz płytki nazębnej, co w zestawieniu z utrudnioną higieną stanowi doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Stopniowo osłabiają one szkliwo i prowadzą do powstania ubytków między zębami. Próchnicę międzyzębową trudno jednak wykryć, bo…. po prostu nie widać jej gołym okiem, a pacjenci zgłaszają się do stomatologa dopiero wtedy, gdy pojawia się ból.

Próchnica międzyzębowa – jak jej zapobiegać?

Mimo wszystko są sposoby, by zapobiegać próchnicy między zębami. Oto podstawowe zasady profilaktyki:

  • Myj zęby po każdym posiłku, a przynajmniej 2 razy dziennie, przez 2-3 minuty, koniecznie przy użyciu pasty do zębów z fluorem. Fluor to pierwiastek, który wzmacnia szkliwo i chroni je przed działaniem próchnicotwórczych bakterii.
  • Szczotkuj każdą powierzchnię zębów – jeśli masz problem z doborem skutecznej techniki szczotkowania, zgłoś się do dentysty na instruktaż higieny jamy ustnej. W gabinecie dowiesz się, jak skutecznie oczyszczać zęby na co dzień.
  • Nie zapominaj o higienie przestrzeni między zębami. Szczoteczka może tu być nieefektywna – sięgnij więc po nić dentystyczną albo specjalne szczoteczki międzyzębowe z cienkim, wyprofilowanym włosiem. Stosuj te akcesoria co najmniej dwa razy dziennie.
  • 3-4 razy do roku zgłoś się do higienistki na profesjonalną higienizację – skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację zębów. Zabiegi te pozwalają dokładnie oczyścić zęby z osadów i kamienia, a także wzmocnić szkliwo.
  • Przynajmniej dwa razy do roku udaj się do stomatologa na wizytę kontrolną. W przypadku wcześnie wykrytych niewielkich ubytków próchnicowych na powierzchniach międzyzębowych wystarczy proste leczenie zachowawcze zębów, z zastosowaniem materiałów kompozytowych.

Należy przy tym pamiętać, że im później zostanie rozpoczęte leczenie, tym bardziej będzie skomplikowane i długotrwałe. W przypadku zaawansowanych zmian konieczne może być już leczenie kanałowe lub protetyczne.

Źródła:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:k-FMag5O0ZQJ:www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2017/08/ns_2017_089-096.pdf+&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:4PxYFqo6F9YJ:https://ptfarm.pl/pub/File/FP/5_2009/02%2520%2520mikrobiologiczne%2520podloze%2520prochnicy.pdf+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:-ZxPyUZR-boJ:www.przeglad.amp.edu.pl/uploads/2016/4/464_4_49_2016.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie