Ropiejące oczy u dziecka – możliwe przyczyny i sprawdzone sposoby jak sobie poradzić

Piotr Kowalczyk
21.07.2023

Ropiejące oczy to dość częsty problem u dzieci, który może mieć wiele różnych przyczyn. Dla rodziców jest to zawsze powód do niepokoju. Warto dowiedzieć się, co może oznaczać ropienie oczu u dzieci i w jaki sposób radzić sobie z tą przypadłością.

Dlaczego dziecku mogą ropieć oczy?

Ropiejące oczy u dziecka oznaczają wystąpienie stanu zapalnego w obrębie spojówek. Powstaje gęsta wydzielina ropna, która gromadzi się w kącikach oczu. Dodatkowo mogą występować inne dolegliwości, takie jak zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie oczu, a także łzawienie i światłowstręt. Wydzieliny jest najwięcej rano, tuż po przebudzeniu. Wydzielina ta (jeśli jest jej dużo) może powodować nawet sklejanie powiek.

Ropienie oczu może mieć wiele przyczyn, a jedną z nich jest alergiczne zapalenie spojówek. Jeżeli wydzielina ropna z oczu utrzymuje się przez kilka dni i pojawiają się kolejne dolegliwości, np. gorączka, warto skonsultować się ze specjalistą.

Ropiejące oczy u dzieci a alergia

Silna alergia może wywołać alergiczne zapalenie spojówek z wodnisto-śluzową wydzieliną z oczu. Taką nadmierną reakcję alergiczną nierzadko powodują pyłki drzew i traw oraz sierść zwierząt, ale też kosmetyki i środki do prania. W zależności od substancji, które powodują stan zapalny, dolegliwości są sezonowe lub utrzymują się przez dłuższy czas. Ropieniu oczu może towarzyszyć katar.  

Ropiejące oczy u dziecka a infekcja wirusowa

Przyczyną ropienia oczu u dziecka może też być infekcja wirusowa. Jeżeli dziecko cierpi również na katar i kaszel, najprawdopodobniej powodem wszystkich dolegliwości jest zakażenie adenowirusowe. Przy takiej infekcji wirusowej warto podawać syropy na kaszel dla dzieci, aby zminimalizować inne nieprzyjemne objawy przeziębienia.

Ropiejące oczy u dziecka a zakażenia bakteryjne

Przy zakażeniu bakteryjnym pojawia się ropna wydzielina o żółtym zabarwieniu.  Stan zapalny spojówki wywołany gronkowcami i paciorkowcami a początku może występować tylko w jednym oku, ale w niedługim czasie zajmuje również drugie. Ropienie oczu powinno ustąpić samoistnie w ciągu 7, maksymalnie 10 dni.  

Ropiejące oczy u dziecka a niedrożność kanalików łzowych

Również najmłodsze dzieci mogą cierpieć na nadmiar wydzieliny z oczu. W przypadku noworodków i niemowląt przyczyną jest niedrożność kanalików łzowych. Jeżeli błona, która zamyka kanaliki łzowe, nie pęknie w trakcie narodzin, kanaliki są niedrożne i uniemożliwiają odpływ łez do nosa. Skutkiem tego jest gromadzenie się ropno-śluzowej wydzieliny. Może też pojawić się obrzęk i stan zapalny: w jednym oku lub obustronnie.  

Wszyscy rodzice, a zwłaszcza ci, którzy dopiero zaczęli pełnić tę rolę, często mają potrzebę ciągłej kontroli maleństwa. W tym celu warto wyposażyć się w monitoring oddechu u dziecka, który pomaga w obserwacji dziecka.

Jak poradzić sobie z ropiejącymi oczami u dziecka?

W zależności od przyczyny wystąpienia problemu ropiejących oczu u dziecka, są różne sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością. Czasami niezbędne są krople do oczu, innym razem wystarczy wyeliminować czynnik, który powoduje gromadzenie się wydzieliny. Znając możliwe przyczyny, łatwiej będzie podjąć właściwe kroki.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie