Zaproszenia ślubne – co powinny zawierać?

Mateusz Nowak
29.11.2023

Przygotowania ślubne to duże wyzwanie dla każdej Pary Młodej. Wśród wielu rzeczy, o których trzeba pamiętać, są zaproszenia na uroczystość. Rozdaje się je rodzinie i przyjaciołom, aby powiadomić o szczegółach ceremonii. Co powinny zawierać takie zaproszenia? Zapraszamy do lektury!

Kiedy i gdzie?

W Internecie można znaleźć mnóstwo wzorów zaproszeń ślubnych. W zależności od preferencji mogą być one rustykalne, boho, glamour, minimalistyczne lub ekstrawaganckie. Wszystko zależy od temperamentu Pary Młodej, jej gustu i myśli przewodniej wesela. Obecnie wybiera się dany projekt zaproszenia, drukarnia cyfrowa zajmuje się wydrukiem i voilà – mamy to! 

Jednak w tym wypadku nie chodzi o wygląd samego zaproszenia, lecz o jego funkcję informacyjną. Czego nie może w nim zabraknąć? Data ślubu, godzina ceremonii i dokładne miejsce, gdzie będzie się odbywała to najważniejsze kwestie! Szczególnie to ostatnie jest bardzo istotne, gdyż niejednokrotnie zdarza się, że np. w jednej miejscowości znajduje się kilka kościołów albo w miejscowościach leżących blisko siebie, na takiej samej ulicy znajduje się Urząd Stanu Cywilnego. Goście w pierwszej kolejności muszą dokładnie wiedzieć, kiedy i gdzie mają się stawić, aby towarzyszyć Parze Młodej w tych cudownych chwilach. 

W sytuacji, gdy po ślubie organizowane jest wesele, również ta informacja musi być umieszczona w zaproszeniu. Często zabawa odbywa się w innej miejscowości, dlatego należy to wyraźnie zaznaczyć i podać dokładny adres lokalu. 

Kto kogo zaprasza? 

Choć wydaje się to oczywiste, to jednak należy w zaproszeniu podać imiona i nazwiska 

Państwa Młodych, aby nikt nie miał wątpliwości, na czyje wesele jest zapraszany. Może się zdarzyć, że daleka ciocia lub kuzyn, który przyjedzie z zagranicy, nie mieli okazji poznać jednej ze stron, dlatego warto, by dowiedzieli się jak się do niej zwracać.

Jeśli już wiadomo, kto zaprasza, należy też napisać, kogo dokładnie się zawiadamia. Ważne jest, aby imiona i nazwiska gości były odmienione zgodnie z zasadami języka polskiego. Przyjęło się, że osoby wolne na ślub i zabawę weselną mogą zaprosić osobę towarzyszącą, dlatego wypisując zaproszenie, trzeba również o tym pamiętać.

R.S.V.P.

Od kilku lat, gdy to lokale i restauracje w znacznej większości przejęły organizację wesel, na zaproszeniach umieszcza się skrót R.S.V.P. Skrót ten pochodzi z języka francuskiego i oznacza prośbę skierowaną do gości o potwierdzenie ich przybycia na uroczystość. Dlaczego jest to tak istotna informacja? W lokalach za wesele płaci się w przeliczeniu na tzw. talerzyk. To, ile kosztów poniesie Para Młoda, zależy więc od tego, jaką ilość osób zgłosi ona organizatorowi wesela w ustalonym wcześniej terminie – najczęściej jest to 2-4 tygodnie przed wydarzeniem. Poniżej R.S.V.P. musi znaleźć się kontakt do Pary Młodej –  telefon lub mail.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie