Zwolnienie lekarskie online - co warto wiedzieć?

Mateusz Rąbalski
25.11.2022

Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione podczas stacjonarnej wizyty, ale również teleporady czy konsultacji online. W przypadku dwóch ostatnich form konsultacji lekarskiej, należy opisać objawy schorzenia oraz odpowiedzieć na zadawane przez lekarza pytania w celu poprawnej diagnozy, przedstawienia sposobu leczenia oraz uzyskania zwolnienia lekarskiego online, jeżeli choroba uniemożliwia lub bardzo utrudnia wykonywanie obowiązków w pracy.

1. Zwolnienie lekarskie - kto może wystawić?

2. E-zwolnienie - zalety i wady

3. Na jak długo można otrzymać L4?

4. Wysokość wynagrodzenia zwolnienia

1. Zwolnienie lekarskie - kto może wystawić?

Zwolnienie lekarskie wystawić może lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz specjalista oraz stomatolog. Zwolnienie można uzyskać również w szpitalu. Należy pamiętać, że zwolnienie może zostać wystawione maksymalnie do 3 dni wstecz liczonych od dnia poprzedzającego konsultację medycznej, czy to stacjonarnej czy w formie teleporady. 

Wielu pacjentów zapewne zastanawia się czy lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia pomimo choroby? Może, jeśli w ocenie lekarskiej, nie uzna, że pacjent jest niezdolny do pracy. Nie oznacza to jednak, że nie można odwołać się od takiej decyzji. Pacjent ma na to 30 dni, a takie zgłoszenie z odpowiednim uzasadnieniem kierowane jest do Komisji Lekarskiej.

2. E-zwolnienie - zalety i wady

Do zalet e-zwolnienia można z pewnością zaliczyć fakt, iż są one wysyłane od razu do pracodawcy oraz ZUS-u. Przy zwolnieniach tradycyjnych to pracownik był zobowiązany w ciągu 7 dni od otrzymania L4 przedstawić je pracodawcy. Jest to również spore udogodnienie dla lekarza, ponieważ dane pacjenta zapisane są w systemie, dzięki czemu uzupełniane są automatycznie, co skraca czas konsultacji lekarskiej.

Kolejną zaletą zwolnienia online jest szybszy obrót papierami i dokumentacją, to jednak wiąże się z możliwością częstszych i szybszych kontroli z ZUS-u. Oznacza to, że pacjent wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z zaleceniem lekarza może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej - miało to miejsce również w przypadku tradycyjnych L4, jednak obrót dokumentacją medyczną był zdecydowanie wolniejszy. 

3. Na jak długo można otrzymać L4?

Okres na jaki wystawiane jest zwolnienie lekarskie zależy przede wszystkim od choroby, jednak nie może ono przekraczać 182 dni w roku. Wyjątkiem jest gruźlica lub ciąże - w tych przypadkach zwolnienie może być wystawione maksymalnie na 270 dni. 

Należy jednak pamiętać, że w trakcie pobierania świadczenia ze względu na wystawione zwolnienie lekarskie nie wolno podejmować innej pracy zarobkowej oraz dostosować się do zaleceń lekarskich oraz do przebywania pod adresem wskazanym przez pacjenta, chyba, że jest to zwolnienie "chodzące". Po 34. dniach przebywania na zwolnieniu, ZUS ma prawo do kontroli stanu zdrowia pacjenta, przed tym terminem upoważnionym do takiej kontroli jest pracodawca. 

4. Wysokość wynagrodzenia zwolnienia

Zwolnienie lekarskie opłacane jest przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni, chociaż są wyjątki, które zależą od wieku pracodawcy oraz wielkości firmy. W przypadku pracownika powyżej 50. roku życia, ZUS przejmuje wypłacanie wynagrodzenia chorobowego już po 15 dniach zwolnienia, a w przypadku firm zatrudniających do 20 osób oraz własnych działalności gospodarczych takie świadczenie od razu wypłaca ZUS

W większości przypadków wynagrodzenie chorobowe to 80% stałej pensji. wyjątkiem jest zwolnienie lekarskie ze względu na ciążę oraz z powodu wypadków w pracy - należy pamiętać, że za wypadek w pracy uważa się również ten spowodowany w drodze z/do niej.

 

 

 

 

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie