Stopnie cellulitu

Piotr Kowalczyk
17.12.2021

Cellulit jest jednym z najpowszechniejszych problemów estetycznych, z jakimi borykają się przede wszystkim kobiety. Czy jednak wiesz, że istnieją różne stopnie cellulitu? W zależności od tego, który stopień obserwujesz u siebie, będziesz potrzebować innych metod radzenia sobie z tym problemem. Omawiamy je w naszym poradniku.

Stopień pierwszy

Taki cellulit jest ledwo widoczny – w tym celu trzeba ścisnąć skórę i dopiero wtedy zauważymy charakterystyczne grudki oraz nierówności. Pierwszy stopień cellulitu ujawnia się często już w wieku nastoletnim. Na szczęście można sobie z tym dość łatwo poradzić, w szczególności poprzez przejście na dietę niskotłuszczową, uprawianie sportu oraz regularne masowanie skóry szczotką, grubą rękawicą lub gąbką.

Stopień drugi

Niekorzystne zmiany nadal są trudno widoczne, jednak można je dostrzec podczas siedzenia czy ściskania skóry. Wciąż natomiast jest to ten etap, na którym z cellulitem da się wygrać domowymi sposobami, bez konieczności poddawania się specjalistycznym zabiegom. Ponownie zachęcamy do przejścia na zdrową dietę warzywną, uprawiania sportu (szczególnie aktywizującego dolne partie mięśniowe) oraz codziennego wykonywania masażu.

Stopień trzeci

W tej fazie cellulit jest już doskonale widoczny, nawet bez uciskania skóry. Zauważasz nieestetyczne grudki, pofalowania, dołki oraz bolesne guzki. Ten widok wprawia Cię w zły nastrój, możesz mieć z tego powodu kompleksy i zacząć szukać różnych cudownych sposobów na cellulit. Niestety, takie nie istnieją.

Aby skutecznie walczyć z cellulitem trzeciego stopnia konieczne jest poddanie się specjalistycznym zabiegom z dziedziny medycyny estetycznej. Na tym etapie pomocny może być jeszcze peeling chemiczny, masaż, choć chcąc szybko zauważyć oczekiwane efekty powinnaś rozważyć np. karboksyterapię czy laser frakcyjny.

Stopień czwarty

Ostatnia faza rozwoju cellulitu zawsze jest efektem zlekceważenia wcześniejszych sygnałów i po prostu zaniedbania swojego ciała. Skóra jest tutaj wyraźnie pofalowana, prezentuje się bardzo nieestetycznie, może przypominać kalafior. Każdy dotyk w miejscu występowania cellulitu sprawia ból.

Niestety, na tym etapie walka z cellulitem będzie żmudna i kosztowna. Pomogą specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej, przede wszystkim mezoterapia, która musi być wykonywana w seriach i powtarzana mniej więcej raz do roku. Profilaktycznie można natomiast stosować drenaże.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie