Dlaczego nigdy nie powinnaś kupować butów przez Internet?

Marek Szydełko
22.01.2020

Zakupy w Internecie są dziś normą i z pewnością Tobie również zdarza się nabywać w ten sposób najróżniejsze produkty – w tym ubrania. Jesteśmy gotowi się założyć, że kilka razy zaliczyłaś niezłą wpadkę. Ciuch nie pasował, nie do końca odpowiadał opisowi czy po prostu źle na Tobie leżał. Uwierz, że z jeszcze większym ryzykiem wiąże się kupowanie butów przez Internet. Choć niższe ceny kuszą, to takie rozwiązanie jest bardzo dalekie od optymalnego. Dlaczego? Sprawdź te argumenty.

Brak możliwości przymiarki

Zaczniemy od najbardziej oczywistego, ale mimo to bagatelizowanego powodu. Jeśli nie możesz wcześniej przymierzyć obuwia, to nigdy nie masz 100% pewności, że będzie ono idealnie leżeć na Twojej stopie. Nie ocenisz komfortu chodzenia, jakości wykonania, a nawet designu – zdjęcia w sklepach internetowych nie zawsze są dokładne, a często wręcz są retuszowane, przez co buty wyglądają zupełnie inaczej niż w rzeczywistości.

Rozmiar buta to nie wszystko

Możesz oczywiście powiedzieć: ja mam standardową stopę 37, więc jaki jest problem, żeby zamówić sobie buty w tym rozmiarze przez Internet? Jeśli kiedykolwiek miałaś okazję przymierzyć dwa modele obuwia różnych producentów, to z pewnością dobrze wiesz, jak wybiórcze potrafią być rozmiarówki.

Poza tym z butami jest jeszcze inny problem. Chodzi o szerokość cholewki, piętki oraz – w przypadku kozaków – części łydkowej i udowej. Może się więc okazać, że choć rozmiar się zgadza, to w kupionych butach wyglądasz komicznie, bo są po prostu dla Ciebie za szerokie.

Problematyczny zwrot

Jasne, każdy sklep internetowy musi zagwarantować klientom 14-dniowy zwrot bez podawania żadnej przyczyny. Niektóre sklepy idą nawet dalej i umożliwiają zwrócenie towaru w ciągu roku. Brzmi świetnie, ale nie zapominaj, że zwrot mimo wszystko zawsze jest problematyczny. Musisz spakować buty, poczekać na kuriera, a później jeszcze na swoje pieniądze. Jest z tym sporo zachodu – zdecydowanie szybciej byłoby podjechać do sklepu stacjonarnego i kupić buty, który na 100% pasują.

Uwaga na podróbki!

To osobny temat, który również warto poruszyć. Oczywiście w renomowanych sklepach internetowych, zwłaszcza oficjalnych (należących do producentów obuwia) nie ma ryzyka trafienia na podróbkę. Zupełnie inaczej wygląda to niestety na aukcjach internetowych, OLX czy Facebooku. Tam regularnie sprzedawcy oferują perfidne podróbki, po których nie można się spodziewać choćby przyzwoitej jakości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.