Jak kupować ciuchy w lumpeksach? Poradnik dla początkujących

Mateusz Nowak
29.09.2022

Kupowanie w lumpeksach, elegancko nazywanych second handami, przestało być już powodem do wstydu. Coraz więcej pań wręcz się tym szczyci, że potrafią znaleźć używane ubrania światowych marek w bardzo dobrym stanie i zapłacić za nie dosłownie grosze. Jeśli sama chcesz zacząć przygodę z kupowaniem ciuchów w lumpeksach, to najpierw poznaj kilka prostych zasad.

Przejdź się po kilku lumpeksach w okolicy

Jeśli nie masz doświadczenia w kupowaniu w second handach, to nie masz też swojego ulubionego sklepu. Dlatego zacznij od odwiedzenia kilku czy nawet kilkunastu lumpeksów w Twojej miejscowości. Pozwoli Ci to ocenić jakość towaru i na tej podstawie wybrać najlepszy dla Ciebie sklep.

Spisz sobie dni dostaw ciuchów

Po wybraniu second handu koniecznie zapytaj o dni i godziny dostaw ubrań. To najlepszy moment na zakupy, ponieważ wybór jest największy. Licz się jednak z tym, że podobnie myśli wiele klientek – niektóre panie są w stanie czekać przed sklepem nawet kilka godzin, aby mieć szansę upolowania najlepszych ciuchów.

Kupuj tylko ubrania dobrej jakości

To ważna zasada, ponieważ kupowanie w lumpeksach wcale nie musi oznaczać wypełnienia swojej garderoby szmatami. Jeśli widzisz, że dany ciuch jest już mocno sfatygowany lub po prostu prezentuje słabą jakość, to go nie kupuj. Lepiej jest dać sobie trochę czasu, poprzymierzać ubrania i wydać nawet nieco więcej na coś, co na pewno posłuży Ci dłużej.

Nie kupuj tego, co markowe, ale nie jest w Twoim guście

Wiele pań popełnia klasyczny błąd, który polega na wybieraniu wyłącznie spośród ubrań znanych marek. Faktem jest, że w lumpeksach można upolować ciuchy od światowych projektantów, natomiast nie powinno to być priorytetem. Zakup bluzki Moschino, która wygląda bardzo słabo, to wyrzucanie pieniędzy w błoto – i tak nie będziesz jej nosić poza domem.

Współpracuj z innymi kupującymi

Chodzi o to, aby nie tylko rywalizować z innymi klientami o najlepsze ciuchy, ale też sobie pomagać. Zaproponuj paniom buszującym po wieszakach i koszach, aby odkładały Ci co lepsze ubrania w Twoim rozmiarze – oczywiście odwdzięcz się tym samym. W ten sposób zakupy pójdą sprawniej i nie stracisz tyle czasu na szukanie odpowiednich ubrań.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie