Najpopularniejsze gatunki tkanin – do różnych zastosowań

Krzysztof Jagielski
29.02.2016

Tkanina to tkanina? Niekoniecznie. W gronie materiałów włókienniczych wyróżniamy ich bardzo wiele typów, które przeznaczone są do produkcji zupełnie innych rzeczy. Warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat podziału tkanin, chociażby ze względu na gatunki. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najpopularniejszych gatunków tkanin, jakie są powszechnie stosowane w produkcji włókienniczej.

  1. Tkaniny bawełniane – oczywiście uzyskujemy je z bawełny, a konkretnie z torebek nasiennych tej rośliny. Bardzo cenną cechą bawełny jest jej miękkość, która przekłada się na wygodę noszenia. Wykonane z bawełny ubrania są przewiewne, dlatego chętnie nosimy je latem. Tkanina taka nie powoduje podrażnień i uczuleń. Niestety, rzeczy wykonane w 100% z bawełny są bardzo podatne na gniecenie, dlatego producenci często dodają do niej włókna szklane lub elastan.
  2. Tkaniny jedwabne – znane ze swojej ekskluzywności i chętnie wykorzystywane do produkcji rzeczy z wyższej półki. Materiał bazowy zyskuje się z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego. Producenci często stosują domieszki z bawełną, wełną i tkaninami syntetycznymi, aby obniżyć koszty produkcji oraz zapewnić wyższy komfort noszenia (sam jedwab jest bowiem śliski i chłodny).
  3. Tkaniny lniane – wróciły do łask i są obecnie szalenie modne. Ubrania z tkanin lnianych nosimy przede wszystkim latem, gdyż są one przewiewne. Niestety, podobnie jak w przypadku bawełny, rzeczy z tkanin lnianych mają tendencję do mocnego gniecenia się, dlatego zwykle miesza się je z innymi włóknami. Tkaniny lniane mają bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko w produkcji odzieży.
  4. Tkaniny wełniane – popularny materiał uzyskiwany oczywiście z wełny zwierzęcej (głównie owiec i lam, ale też np. wielbłądów). Tkanina wełniana jest bardzo ciepła, przytulna, choć może drażnić, dlatego często spotyka się mieszanki z innymi włóknami.
  5. Tkaniny syntetyczne – występują pod wieloma postaciami, np. eko skóry czy nylonu. Taki materiał powlekany uzyskujemy poprzez syntezę chemiczną związków organicznych, dlatego tkaniny syntetyczne nie występuje w przyrodzie. Są one bardzo popularne z uwagi na swoją wytrzymałość, niską cenę, elastyczność i efektowny wygląd. Wiele osób wybiera tkaniny syntetyczne z powodów ekologicznych i światopoglądowych – nie godzą się bowiem na zabijanie zwierząt dla skór.
  6. Tkaniny sztuczne – najpopularniejsze z nich to wiskoza i acetat. W odróżnieniu od tkanin syntetycznych powstają one ze związków chemicznych obecnych w przyrodzie, takich jak chociażby celuloza. Popularne szczególnie z uwagi na zachowanie właściwości tkanin naturalnych, ale dużo niższą cenę. Wspomniana wiskoza często może być wręcz mylona z jedwabiem.

Oczywiście nie jest to jedyny podział tkanin, bo rozróżniamy je również pod względem struktury, splotu, faktury i kolorystyki. Jednak już taka wiedza wystarczy, aby móc świadomie wybierać materiał włókienniczy do konkretnych zastosowań i mieć pewność, że użyjemy go zgodnie z jego przeznaczeniem i charakterystycznymi cechami.


Partner cyklu artykułów: Hurtownia EKO Skóry Karisma

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie