Trudno sobie wyobrazić fachowca z branży np. budowlanej, który przychodzi do pracy ubrany w dres i trampki. Jest to nie tylko mało profesjonalne, ale też niezgodne z obowiązującymi zasadami BHP. Specjalistom dedykowana jest odzież ochronna, która ma im zapewnić bezpieczeństwo, wysoki komfort pracy oraz dużą wytrzymałość. Dlatego do tworzenia tego typu ubrań niezbędne są tkaniny specjalistyczne. Wykorzystuje się je przede wszystkim do produkcji obuwia roboczego, ale też metek ubraniowych.
Tkaniny specjalistyczne do produkcji odzieży roboczej, w tym butów, charakteryzują się ponadprzeciętną trwałością. Użytkownik oczekuje przecież od nich wytrzymałości, która jest niezbędna w zastosowaniach specjalistycznych. Pamiętajmy, że przede wszystkim obuwie robocze musi chronić pracownika przed skutkami różnych wypadków. Powinno być także wygodne, przewiewne i gwarantować dobrą przyczepność – jest to szczególnie ważne podczas pracy na wysokościach i na śliskiej nawierzchni.
Tkaniny specjalistyczne, głównie materiały powlekane PU lub PVC, są z reguły znacznie grubsze niż te wykorzystywane do produkcji „normalnych” butów. Ich grubość może nawet przekraczać 2 milimetry. Wszystko po to, aby stopy pracownika były chronione przed kontuzją w razie np. upadku na nią ciężkiego przedmiotu czy przecięcia. Liczy się również ochrona przed niską temperaturą i wilgocią. Dlatego dobrej klasy obuwie robocze z reguły jest także pokryte warstwą membrany nieprzepuszczającej wody.
Materiał wykorzystywany do produkcji obuwia roboczego musi być zatem bardzo wytrzymały. Dlatego właśnie często stosuje się jego podwójną warstwę w miejscach newralgicznych, szczególnie narażonych na uszkodzenia: noskach czy bokach.
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakich warunkach dane obuwie ma być wykorzystywane. Generalnie najczęściej stosuje się skórę naturalną lub materiał ją imitujący. Skóra jest o tyle dobra, że zapewnia wysoki komfort chodzenia i wymianę powietrza wewnątrz buta. Stopa więc mniej się poci i nie jest tak narażona na podrażnienia. Jednak pamiętajmy, że wysokiej klasy obuwie robocze wykonane z odpowiedniej jakości materiału skóropodobnego także może być solidnym wsparciem dla pracownika i wcale nie musi się wiązać z obniżeniem jego komfortu.
Wewnątrz obuwia roboczego najczęściej spotykamy filc lub wkładkę skórzaną (albo wykonaną z eko skóry), a w przypadku modeli zimowych także ocieplającą dzianinę futerkową. Generalnie zawsze chodzi o to, aby zapewnić stopie jak najwyższy komfort cieplny nie zapominając przy tym o prawidłowej wymianie powietrza.
Obuwie robocze wykorzystywane w halach zwykle jest wykonane z gumy lub materiału skóropodobnego. W takich warunkach nie jest wymagana aż tak duża odporność obuwia, liczy się za to wygoda i przyczepność podeszwy.
Owszem, metka ma znaczenie, ponieważ zgodnie z przepisami muszą zostać na niej umieszczone wszystkie informacje na temat materiału, z jakiego została wykonana odzież czy but. Na pewno zwróciliście uwagę, że metki ubraniowe są bardzo wytrzymałe. To zasługa tego, że do ich produkcji wykorzystuje się także tkaniny specjalistyczne, znane z odzieży roboczej. Metka zwykle jest grubsza niż materiał ubrania.
Najbardziej popularne kolory metek ubraniowych, to: beż, brąz, granat, bordo i czerń. Chodzi o to, aby metka jednak się wyróżniała i była dobrze widoczna. Dzięki temu nawet po długim użytkowaniu obuwia czy odzieży będziemy mogli ją odnaleźć i sprawdzić informacje na temat chociażby warunków prania.
autor: karismapoland.com