Wybieramy kreację na studniówkę: jak uniknąć modowego faux pas?

Piotr Kowalczyk
04.04.2019

Studniówka bywa określana pierwszym balem w dorosłym życiu. To podniosła okazja, która wymaga oczywiście odpowiedniego stroju. Szczególnie przyszłe maturzystki przykładają do tego ogromną wagę, chcąc prezentować się zjawiskowo. W doborze kreacji łatwo jest jednak popełnić modowe faux pas. Nie zapominajmy bowiem, że studniówka to nadal impreza szkolna, wymagająca daleko idącej powściągliwości stylistycznej. W naszym poradniku znajdziesz kilka przydatnych i uniwersalnych zasad.

Kryterium podwiązki

Czerwona podwiązka to oczywiście nieodłączny element studniówkowej stylizacji. Dobierając długość kreacji kieruj się więc tym, aby sukienka zakrywała podwiązkę. Tym samym zyskasz bardzo dobry wzorzec długości. Sukienka nie może być zbyt krótka, ponieważ nie jest to dobrze widziane przez nauczycieli, a ponadto nie chciałabyś chyba znaleźć się w centrum jakiejś niezręcznej sytuacji – jest to szczególnie ważne w dobie wszechobecnych smartfonów.

Nie przesadzaj z seksapilem

Podczas studniówki masz prawo wyglądać szałowo, ale na pewno nie wyzywająco. Dobierając sukienkę nie zapominaj więc, że wybierasz się na imprezę szkolną, na której będzie mnóstwo Twoich nauczycieli. Nie zakładaj zbyt odważnej kreacji, która podkreśli wszystkie Twoje atuty – taka sukienka sprawdzi się podczas imprezy w klubie, ale niekoniecznie podczas studniówki. Głębokie dekolty (również na plecach!) to zdecydowanie przesada.

Nie dodawaj sobie lat

Jeśli szykujesz się do studniówki, to najprawdopodobniej masz 18 lub 19 lat. Jesteś bardzo młoda i powinnaś to podkreślić, a nie tuszować. Częstym błędem popełnianym przez maturzystki jest wybieranie kreacji, w których wyglądają na znacznie starsze. To zły pomysł i prosty sposób na to, by narazić się na śmieszność lub podpaść nauczycielom. Pamiętaj również o delikatnym, młodzieńczym makijażu oraz fryzurze adekwatnej do Twojego wieku – nie rób z siebie typowej „młodej-starej”.

Klasyka zawsze się obroni

Trendy studniówkowe zmieniają się z sezonu na sezon. Większość z nich jednak błyskawicznie przemija. Nie sugeruj się więc tym, co było modne w ubiegłym roku. Jeśli nie masz smykałki do kreowania własnego stylu, najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie postawienie na klasykę. Rozkloszowana sukienka zawsze wygląda dobrze i świetnie pasuje do młodego wieku.

Uwaga na dodatki

Sukienka, makijaż i fryzura to oczywiście podstawa studniówkowej stylizacji, ale musisz ją jeszcze uzupełnić różnymi dodatkami. Tutaj radzimy skupić się na kryterium wygody. Nie obwieszaj się biżuterią, nie zakładaj butów, na których ledwo jesteś w stanie ustać. Studniówka to przede wszystkim okazja do zabawy, a nie wybieg mody. Nie skazuj się na siedzenie przy stole w obawie przed zgubieniem drogich dodatków czy połamaniem sobie nóg.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.