Wzorzysty krawat: jak go dobrać do okazji?

Mateusz Nowak
28.01.2019

Mody się zmieniają, ale nadal podstawą męskiego, oficjalnego looku pozostaje krawat. To bardzo uniwersalny element garderoby, ponieważ będzie dobrze pasować zarówno do oficjalnych, jak i nieco mniej formalnych sytuacji. Krawat jest również fajnym sposobem na dodanie oficjalnej stylizacji odrobiny kreatywności – zwłaszcza dotyczy to modeli wzorzystych. Uważaj jednak! Dobór wzoru krawata nie powinien być przypadkowy i zawsze zależy od konkretnej okazji.

Krawat w kropki

To bardzo bezpieczny wybór, który sprawdzi się praktycznie w dowolnej sytuacji. Możesz go założyć na ślub, spotkanie biznesowe czy kolację z żoną. Pamiętaj jednak, że nie bez znaczenia jest wielkość kropek: im mniejsze, tym krawat prezentuje się bardziej elegancko.

Krawat w paski

Klasyka gatunku i jeden z najpopularniejszych wzorów. Paski dodają krawatowi odrobiny wyrazistości, co jednak nie przeczy elegancji. Jeśli szukasz uniwersalnego krawata i lubisz paski, to wybierz model z wąskimi pasami, kolorystycznie kontrastującymi z tłem.

Krawat w kratę

To znakomity wybór dla panów szukających krawata na co dzień. Będzie to idealne uzupełnienie casualowej stylizacji, niekoniecznie garniturowej. Taki krawat śmiało możesz założyć do półformalnej koszuli i marynarki oraz chinosów. Bardzo fajnie pasuje zwłaszcza do lnianych marynarek. Świetny wybór na letnie miesiące.

Krawat w kwiaty

Są bardzo wyraziste, dlatego z ich dobieraniem do okazji trzeba mocno uważać. Takie krawaty określa się mianem paisley. Mogą się na nich znaleźć nie tylko kwiaty, ale też różne zagmatwane wzory. Atutem jest to, że pasują do praktycznie każdego rodzaju koszuli i marynarki. Model utrzymany w ciemnej kolorystyce spokojnie może być uzupełnieniem oficjalnej stylizacji z garniturem w roli głównej.

Krawat we wzory geometryczne

Taki wybór na pewno można polecić panom, którzy lubią się wyróżniać. Wzory geometryczne są bardzo wyraziste, co gwarantuje, że na pewno nie przejdziesz przez salę niezauważony. I tutaj ważna kwestia: taki krawat powinni wybierać panowie cieszący się ładną, wysportowaną sylwetką, ponieważ mocno przyciąga on wzrok i może niepotrzebnie zwracać uwagę na np. wydatny brzuch.

Osobną kategorię stanowią natomiast krawaty ozdobione różnymi okolicznościowymi wzorami, np. herbami klubowymi, reniferami czy balonikami. Wiadomo, że zakłada się je tylko na nieformalne, najczęściej towarzysko-rodzinne okazje. Zdecydowanie nie nadają się natomiast na spotkania biznesowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.