Czym różnią się od siebie pędzle do makijażu? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy

Jerzy Biernacki
15.11.2016

Co trzecia z nas nakłada podkład do twarzy przy pomocy pędzla. Głównie dlatego, że ta metoda jest dokładniejsza, wygodniejsza i „czystsza”. Kluczowym elementem jest oczywiście odpowiedni pędzel do nakładania tego kosmetyku. Na rynku znajdziecie ich całe mnóstwo. Różnią się one od siebie materiałem wykonania, ceną, ale przede wszystkim wielkością, gęstością, kształtem i rozmiarem. Jaki pędzel do makijażu przyda Ci się najbardziej? Oto krótka ściągawka, która ułatwi znalezienie idealnego przyboru do wykonania makijażu!

Różnice pomiędzy pędzlami do makijażu

Aby wybrać dla siebie idealny pędzel, zwróć uwagę na dwie podstawowe rzeczy:

    1. Materiał, z którego wykonano pędzel do makijażu

Włosie naturalne: pochodzi z sierści kóz, kun, koni, wiewiórek, łasic, itd. Głównym jego walorem jest bardzo wysoka jakość wykonania. Wyróżnia go również to, że doskonale wchłania olej znajdujący się w podkładzie – dzięki temu gwarantuje naturalne, perfekcyjne wykończenie. Włosie naturalne niestety może uczulać i podrażniać skórę twarzy, szyi czy dekoltu. Dlatego osoby cierpiące na alergie powinny unikać tego typu przyborów do malowania.

Włosie syntetyczne: wytwarza się je z włókien nylonowych i poliestrowych. Ich struktura jest bardzo gładka, co sprawia, że włosie nie podrażnia skóry, nie powoduje zaczerwienień czy wyprysków. Jest absolutnie bezpieczne dla skóry, nawet jeśli dotrzesz nim w najbardziej wrażliwe miejsca na twarzy: okolice oczu, ust czy nosa. Zasadniczo, pędzla z takim włosiem, używa się do płynnych podkładów. Włosie syntetyczne nie wchłania oleju zawartego w kosmetyku, dlatego zapewnia mocniejsze krycie. To świetna alternatywa dla weganek.

    2. Kształt pędzla do makijażu.

Kabuki: jest niewielkich rozmiarów, ma krótki, dość gruby trzonek i pękatą główkę z włosia. Główka takiego pędzla jest zaokrąglona lub ścięta na płasko z zaokrąglonymi brzegami. Pędzel kabuki idealnie trzyma się w dłoni, dzięki czemu w mgnieniu oka nałożysz nim podkład. Trzeba zaznaczyć, że włosie tego pędzla łatwo dociera do wszystkich zakamarków na twarzy, idealnie tuszuje niedoskonałości oraz wygładza i ujednolica skórę. Tworzy perfekcyjny duet z podkładem czy pudrem mineralnym.

Flat top: ma dłuższy trzonek, jego główka jest gęsta i płasko ścięta. Dzięki takiej budowie możesz nim sprawnie manewrować. Perfekcyjnie radzi sobie z aplikacją płynnych kremowych podkładów. Niezastąpiony w nakładaniu pudrów mineralnych. Zapewnia pełne krycie bez efektu maski, nie pozostawia smug. Nawet w niedoświadczonych rękach gwarantuje znakomity makijaż!

Jak dbać o pędzle do makijażu?

Pamiętaj! Nawet, jeśli kupisz najlepszy pędzel do podkładu i nie będziesz o niego odpowiednio dbała, straci on na swojej jakości. Dbaj o to, by pędzel był zawsze jak nowy – czysty i pachnący. Regularnie myj go w delikatnym płynie i układaj jego włosie, po każdym takim zabiegu. Jeśli włosie utraci swoją formę, możesz się z pędzlem pożegnać na dobre. Dzięki tym zabiegom pędzle do makijażu będą ci służyły przez kilka lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie