Jak dbać o skórę naczynkową? Pielęgnacja cery naczynkowej krok po kroku

Krzysztof Jagielski
14.12.2017

Jeśli często rumienisz się ze zdenerwowania lub po wypiciu alkoholu, a dodatkowo Twoje naczynka krwionośne mają skłonności do pękania - prawdopodobnie masz do czynienia z cerą naczynkową. Musisz w tym przypadku jednak bardzo uważać i ostrożnie dobierać kosmetyki do jej pielęgnacji, bo ta z pozoru niegroźna przypadłość, może w przyszłości rozwinąć się w trudny do wyleczenia trądzik różowaty.

Brak prawidłowej pielęgnacji cery naczynkowej - jakie są zagrożenia?

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry ze skłonnością do rumieńców - to znaczy brak skutecznej ochrony przed słońcem, mrozem i zmianami temperatur, a także niedostateczne wzmacnianie jej delikatnej struktur może nas narazić nie tylko na częstsze pękanie kruchych naczyń krwionośnych, lecz także sprawić, że między 30. a 50. rokiem życia będziemy dodatkowo mieli do czynienia z poważnym schorzeniem skóry, jakim jest trądzik różowaty. Wtedy zaczerwienienia typowe dla skóry naczynkowej przemienią się w rumień stały, a jego usunięcie będzie wymagało podjęcia specjalistycznego leczenia pod stałą kontrolą dermatologa.

Kosmetyki do cery naczynkowej - pielęgnacja krok po kroku

Jeżeli mamy do czynienia z cerą naczynkową, musimy pamiętać, że najważniejsza w tym przypadku jest profilaktyka - dzięki niej poprawimy kondycję skóry i uchronimy ją przed wszelkimi zagrożeniami. Prawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy trzymać się kilku ważnych zasad.

  • Osoby z cerą naczynkową powinny zrezygnować ze stosowania mydła o właściwościach wysuszających. Twarz najlepiej przemywać łagodnym i nawilżającym płynem oczyszczającym.
  • W tym przypadku należy też unikać stosowania peelingów - szczególnie tych, które mechanicznie ścierają skórę. Mogą wywołać jeszcze większy problem z pękaniem naczynek.
  • Kosmetyki do cery naczynkowej powinny być łagodne w działaniu, a jednocześnie skutecznie wzmacniać ściany naczyń krwionośnych. Najlepiej sięgać po preparaty apteczne przeznaczone specjalnie do pielęgnacji tego typu cery.
  • Skórę należy pieczołowicie chronić przed mrozem i zmianami temperatur - to czynniki, które sprawiają, że naczynka stają się kruche i podatne na pękanie.
  • Przez cały rok skórę należy też zabezpieczać przed słońcem, kosmetykami z wysokimi filtrami UVB i UVA. Krem na dzień powinien mieć ochronę przynajmniej na poziomie SPF 15.
  • Przy cerze naczynkowej należy zrezygnować z gorących kąpieli, a twarz przemywać lekko ciepłą wodą, by nie prowokować naczyń krwionośnych do rozszerzania.
  • Najlepiej unikać słońca, solarium i sauny, a także światła jarzeniowego - jarzeniówki, podobnie jak promieniowanie UV, osłabiają naczynia krwionośne.
  • Warto również unikać czynników, które w naszym przypadku powodują rumieńce, np. mocna kawa, alkohol, ostre przyprawy, spożywanie gorących potraw.

Pękające naczynka na twarzy - co z nimi zrobić?

Jeśli doszło do pęknięcia naczynek na twarzy, możemy skorzystać z kilku dostępnych metod naprawiania tych uszkodzeń. Bardzo pomocne mogą w tym przypadku okazać się leki lub maści z dodatkiem witamin C, PP i B2, po które warto zgłosić się do apteki lub swojego dermatologa. Poprawie kondycji twarzy mogą też służyć naświetlania łagodzącą lampą z niebieskim filtrem czy elektrokoagulacja - zamykanie naczynek krwionośnych przy pomocy prądu stałego. Lekarze jednak najczęściej proponują swoim pacjentom zabieg skleroterapii, który polega na wstrzykiwaniu w naczynia preparatu powodującego ich zarastanie oraz terapię laserową, która pozwala zamknąć naczynia przy pomocy wiązki światła laserowego. Warto zaznaczyć, że w Klinice Miracki w Warszawie spotkamy się z Cutera Excel V Laser, który został przeznaczony specjalnie do usuwania naczynek - niezależnie od ich wielkości czy lokalizacji. Wybór konkretnej metody warto jednak ustalić z lekarzem na pierwszej wizycie konsultacyjnej.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie