Moda, próżność, a może ratunek? Kontrowersje wokół chirurgi plastycznej miejsc intymnych

Piotr Kowalczyk
30.11.2017

Poprawić sobie nos, uszy, podbródek, pośladki, brzuch i.. wargi sromowe. Brzmi dziwnie? Tymczasem coraz więcej osób, także w Polsce, poddaje się zabiegom chirurgi plastycznej miejsc intymnych. Przybywa klinik oferujących tego typu zabiegi, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie wśród pacjentów, przede wszystkim kobiet. Ten temat budzi jednak wciąż sporo kontrowersji.

Podnieść satysfakcję w łóżku

Na prywatne zabiegi chirurgi miejsc intymnych najczęściej decydują się panie, które nie odczuwają satysfakcji ze swojego pożycia. Wynika to chociażby ze specyficznej budowy łechtaczki czy warg sromowych. Gdy do tego dochodzą skargi partnera lub partnerów, problem staje się bardzo poważny i często przykrywa wszystkie inne. W takiej sytuacji kobiety szukają pomocy w gabinetach chirurgów medycyny estetycznej.

Istnieje mnóstwo zabiegów, które mają na celu wymodelowanie miejsc intymnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. O kierunku i zakresie postępowania decyduje oczywiście lekarz. Rzetelny specjalista nie podejmie się wykonania zabiegu bez przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentką lub pacjentem. Nierzadko zdarza się też, że z medycznego punktu widzenia nie ma „czego poprawiać”, a problem tkwi wyłącznie w psychice.

To nie zawsze kwestia zachcianki

W rzeczywistości zabiegi chirurgi plastycznej miejsc intymnych najczęściej wykonuje się w celach czysto terapeutycznych. Jest to element przywracania kobiecie poczucia własnej wartości po wypadku czy np. chorobie nowotworowej. Takie zabiegi wykonuje się także u kobiet, które padły ofiarą brutalnego gwałtu lub cierpią z powodu szczególnych cech swojej fizjonomii (np. przykrycie łechtaczki grubym fałdem skórnym).

Nie jest tajemnicą, że na zabiegi chirurgii plastycznej miejsc intymnych decydują się także osoby przechodzące proces zmiany płci. W takich przypadkach trzeba się jednak liczyć z bardzo kosztownym i żmudnym procesem.

Korzystają też mężczyźni

O chirurgii plastycznej miejsc intymnych mówi się głównie w kontekście kobiet, jednak sporą część pacjentów prywatnych klinik stanowią panowie. Ich do gabinetu lekarskiego przywodzą przede wszystkim kompleksy. Mężczyźni o wyjątkowo małych penisach narzekają na niezadowalający poziom aktywności seksualnej, wstydzą się odrzucenia. Co ciekawe podobne problemy miewają panowie bardzo hojnie obdarzeni przez naturę.

Grupę pacjentów klinik specjalizujących się w chirurgii miejsc intymnych stanowią również mężczyźni po wypadkach i nowotworach, którzy stracili prącie lub jądro/jądra. Nowoczesna medycyna estetyczna jest w stanie im pomóc i przywrócić im nawet sprawność seksualną.

Chirurgia miejsc intymnych, choć nadal nie mówi się o niej zbyt wiele, jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny estetycznej. Liczba pacjentek i pacjentów w naszym kraju rośnie w tempie kilkudziesięciu procent rocznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie