„Częste mycie skraca życie” – ta humorystyczna maksyma okazuje się mieć uzasadnienie w przypadku pielęgnacji włosów. Ludzkie kosmyki nie powinny być myte codziennie, ponieważ zbyt częsty kontakt z detergentami ma negatywny wpływ na kondycję skóry głowy i może prowadzić do nadmiernej produkcji łoju. Powiesz: no dobrze, ale moje włosy się przetłuszczają, więc nie mam wyboru i po prostu muszę codziennie je umyć. Prawdopodobnie jest to efekt złych nawyków, z którymi powinnaś walczyć! Wymieniamy je w naszym poradniku.
Niby niewinny nawyk, ale to naprawdę ma wpływ na tempo brudzenia się włosów. Jeśli odruchowo przeczesujesz kosmyki palcami, wkładasz do nich ołówek, nakręcasz je na długopis itd., to nic dziwnego, że szybko się przetłuszczają. Spróbuj wyeliminować ten nawyk, a na pewno zauważysz znaczną poprawę.
Przyznaj się: kiedy ostatni raz porządnie umyłaś i wyparzyłaś swoją szczotkę lub grzebień? Pewnie to było bardzo dawno temu, o ile w ogóle. Tymczasem przybory do stylizacji włosów są siedliskiem brudu, łoju, złuszczonej skóry, nie wspominając już o bakteriach. Szybko napraw ten błąd.
Czy wiesz, że optymalną temperaturą dla ludzkiego organizmu jest 19-20 stopni Celsjusza? Jeśli więc przesiadujesz w pomieszczeniach, w których panuje niemal tropikalna aura, to nie ma się czemu dziwić, że Twoje włosy tak szybko się przetłuszczają. Po prostu ciągle się pocisz, nawet jeśli tego nie czujesz. Obniż temperaturę w domu – wdzięczne będą Ci nie tylko włosy.
Jak wygląda Twój standardowy zestaw do stylizacji włosów? Lakier, pianka, od czasu do czasu suchy szampon, wosk ochronny do prostowania – sporo tego. Im więcej kosmetyków używasz, tym szybciej Twoje włosy zaczynają wyglądać nieświeżo, co oczywiście zmusza Cię do ich częstego mycia. To także prosta droga do nabawienia się nieprzyjemnych schorzeń dermatologicznych, jak chociażby łojotokowe zapalenie skóry.
Kolejny drobiazg, na który nie zwracamy uwagi, a ma on duży wpływ na częstotliwość mycia włosów. Jeśli zauważasz, że zaraz po przebudzeniu Twoje kosmyki wyglądają nieświeżo, to może to być efekt tego, że przez nos nagromadziło się w nich mnóstwo zanieczyszczeń z poszewek. Pamiętaj więc, aby zmieniać pościel minimum raz w tygodniu.