Na czym polega zabieg zmniejszania piersi

Krzysztof Jagielski
27.03.2018

Choć znacznie częściej mówi się o operacjach powiększających biust, to zabiegi, których celem jest zmniejszenie piersi, wcale nie należą do rzadkości. Wykonuje się je nie tylko ze względów estetycznych (obwisłość związana z ciężarem), ale też zdrowotnych. Panie o zbyt obfitym biuście często skarżą się chociażby na odparzenia skóry czy bóle kręgosłupa. Na czym dokładnie polega proces, który może im pomóc?

Po pierwsze, kandydatka do zabiegu musi się do niego odpowiednio przygotować. Przygotowania obejmują zaś szczegółowy wywiad lekarski, a także szereg badań potwierdzających ogólnie dobry stan zdrowia i wykluczających ewentualne przeciwwskazania. Lekarz musi ocenić też stan piersi pacjentki, aby na podstawie wszystkich zebranych informacji dobrać najwłaściwszą metodę postępowania.

Różne drogi do celu

Istnieje bowiem co najmniej kilka sposobów chirurgicznego zmniejszania piersi. Różnią się one między innymi liczbą, umiejscowieniem oraz przebiegiem nacięć, a także zakresem redukcji tkanek czy ich rodzajem. Zwykle wycina się nadmiar zarówno tkanki gruczołowej, jak i tłuszczowej, ale w niektórych przypadkach możliwe jest usunięcie tylko tej ostatniej oraz oczywiście nadmiaru skóry. Dobór odpowiedniej metody zależy głównie od budowy anatomicznej piersi, jakości skóry oraz specyfiki konkretnego problemu, ważne jest też jednak na przykład to, czy pacjentka zamierza karmić piersią w przyszłości.

Wokół zabiegu

Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić niektóre leki, suplementy i zioła, a także maksymalnie ograniczyć ewentualne palenie papierosów. Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, trwa on natomiast mniej więcej 3-4 godziny. W tym czasie, jak wspomniano, usuwany jest nadmiar tkanek, ponadto zaś piersi zostają wymodelowane i podniesione. Dodatkowo lekarz może zmniejszyć otoczki wokół brodawek lub odessać tkankę tłuszczową z okolic biustu. Operacja kończy się założeniem szwów i opatrunku uciskowego.

Rekonwalescencja

Jak dowiadujemy się w warszawskiej Klinice Chęciński, pacjentka pozostaje na obserwacji przez 24-72 godziny. W tym czasie ma założone podskórne dreny, które odprowadzają krew i wydzieliny, może też odczuwać bolesność w rejonie poddawanym zabiegowi. Szwy zdejmuje się po okresie 1-2 tygodni, przez miesiąc zaś należy nosić specjalny biustonosz-opatrunek.

Wyniki

Pierwsze efekty operacji zobaczyć można dopiero po mniej więcej 6 tygodniach. Pełen rezultat osiągany jest natomiast w ciągu 3-6 miesięcy od zabiegu. Do tej pory należy unikać opalania, a także ograniczyć dźwiganie ciężarów i intensywną aktywność fizyczną. Uzyskany efekt jest zasadniczo trwały, o ile nie wpłyną na niego czynniki takie jak tycie, ciąże lub zaburzenia hormonalne.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie